• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • İzmir 11 °C
  • Ankara 6 °C
  • Muğla 9 °C

CHP seçim beyannamesini açıklıyor

CHP seçim beyannamesini açıklıyor
Seçim kampanyasında bugüne kadar "Milletçe Alkışlıyoruz" sloganı ve logosunu kullanan CHP, seçim beyannamesinde "Yaşanacak bir Türkiye" logosuyla görücüye çıkıyor.
Seçim kampanyasında bugüne kadar "Milletçe Alkışlıyoruz" sloganı ve logosunu kullanan CHP, seçim beyannamesinde "Yaşanacak bir Türkiye" logosuyla görücüye çıkıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

'YÜZDE 10 SEÇİM BARAJINI KALDIRACAĞIZ'

Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dikkat çeken Kılıçdaroğlu, mantıklı kuşku uygulamasını tenkit ederek "Siyasi Ahlak Yasası'nı çıkartacağız. politikasi kirlilikten mutlaka arındıracağız. Sözüm söz, bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Ahlaki değerleri yüksek meydana gelen bir demokrasiyi getireceğiz bu ülkeye. Siyaset hiçbir zaman zenginleşme arabulucu olmayacak. Siyaset halka hizmet etme aracıdır. Biz politikasi halka adanmışlık olarak biliyoruz. Bu kültürü bu ülkeye Politik Ahlak Yasası'nı çıkartarak getireceğiz. 12 Eylül askeri darbesinin kalıtı meydana gelen ve demokrasimizde derin yaralar açan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız, milletin istemini TBMM'ye aynen yansıtacağız. Yüzde 10 seçim barajını egemenliğin üzerine vesayet düşürüyorlar. Bunu kaldıracağız. Sözüm söz CHP iktidarında kalkacaktır. Milletin vekillerini liderler değil, milletin kendisi seçecek. Bunun sözünü veriyorum. Öncü sultasına nihai vereceğiz. Türkiye'de öncü sultası olmayacak artık" ifadelerini kullandı.

'HSYK'YI İKİYE AYIRACAĞIZ'

Hakimler ve Savcılar Yüksek Heyeti'nu ikiye ayıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Adalet Bakanlığı'na bağlı adli kolluğu getireceğiz. Böylece soruşturmalarda politikanın gölgesini kaldıracağız. Hakça sorgulamalar olacak. Saklı şahit uygulamasına mutlaka nihai vereceğiz. HSYK'yı ikiye ayıracağız. Hakimler Yüksek Heyeti ve Savcılar Yüksek Heyeti olacak. Bütçeleri ayrı olacak" şeklinde konuştu.

'BÖLGESEL TEŞVİKTEN ÇOK SEKTÖREL TEŞVİĞE AĞIRLIK VERECEĞİZ'

Teşvik sistemi ile ilgili yapacaklarını izah eden Kılıçdaroğlu, "Teşvik sistemini yine şekillendireceğiz. Yerel teşvikten çok sektörel teşviğe ağırlık vereceğiz. Gerekirse firma bazında teşvik yapacağız. Vergi, sigorta prim borcu olmayan KOBİ'ler bir sene boyunca ödedikleri vergi kadar sıfır getirili kredi alacak. Bu teşvik olağan bir teşvik değil. Bu şekilde Türkiye'de imalat artacak, istihdam artacak, kayıtlı personel artacak. İlk kez size söylüyorum. Bir siyasal parti ilk kez bu kadar ciddi, bu kadar onurlu projelerle milletin önüne çıkıyor" açıklamasında bulundu.

4 YILDA TÜRKİYE'DE YOKSUL KALMAYACAK

Birileri köşeyi döndü birileri açlıktan öldü. 17 milyon yoksul bu ülkeye yakışmıyor. 17 milyon kişi, ben yoksul değilim diyecektir yaşanacak bir Türkiye'de. Devletin resmi rakamlarını veriyorum. 2002, bu ülkede en zengin yüzde 1 toplam Türkiye servetinin yüzde 39'una sahip. 2014'te bu rakam yüzde 54'e çıktı. Neden 17 milyon yoksulumuz var, işte bu nedenle. Yoksulluğu yönettiler. Bitirmek istemediler. Yoksulların yaşam tarzlarını sömürdüler. Sözüm söz, namus sözü, 4 senede Türkiye'de yoksul kalmayacak."

BİRER MŞ İKRAMİYE VERECEĞİZ

Emeklilere maaş ikramiyesi müjdesi veren Kılıçdaroğlu, "11 milyon emekli dinlesin. Size Ramazan ve Kurban Bayramı'nda birer maaş ikramiye vermek benim boynumun borcudur. Ben senden bir şey istiyorum. Senin hayır duanı istiyorum ben. Bütün CHP'liler sana saygı duyuyor. Bizim sana vefa borcumuz var. Onu yerine getireceğim ben. Çalışan emekli kardeşime de sesleniyorum. Çalışıyorsun emekli oluyorsun, alıyorsun emekli aylığını ama geçinemiyorsun. Çalışana da vergi getiriyorlar. Senin emekli maaşından kesilen yüzde 15 sosyal güvenlik destek primini kaldıracağım. Emekli kardeşim hastanede, eczanede, bankada para kesiyorlar. Bu üç ayrı kesintiyi kaldıracağım" dedi.

'TAŞERON İŞÇİ KAVRAMI OLMAYACAK'

Taşeron işçiliği bitirme sözü veren Kılıçdaroğlu, "Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisi var. İş güvenceleri yok. CHP iktidarında taşeron işçi kavramı diye bir kavram olmayacak. Taşeron işçilerin tamamını kadrolu olarak işe başlatacağız. CHP iktidarında çağdaş köleliğe izin vermeyeceğiz" dedi.

ASGARİ ÜCRET NET 1500 LİRA OLACAK

Asgari ücretin bin 500 lira olacağı vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Yaklaşık 5 milyon asgari ücretli çalışan size sesleniyorum. Asgari ücret üzerinden vergiyi kaldıracağız. CHP iktidarında asgari ücret net 1500 lira olacak. Asgari ücretli kardeşim gelirinin en az üçte birini, bazen yarısını ev kirasına veriyorsun. Bunlar konut sorununu çözemedi. Arsa payı alınmayacak. Ayda 277 sabit taksitle sana 70 metrekarelik sana ev yapacağım" ifadelerini kullandı.

'MAZOTU 1.5 LİRADAN VERECEĞİM'

Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları kaydetti: "Çiftçi kardeşlerimin yaşadığı sorunları en iyi onlar bililer. Ürünlerinin alın terini alamıyorlar. İki Trakya büyüklüğünde alan nihai 13 senede ekilmiyor. Onlara şu güvenceyi veriyorum. Ürettiğin ürünün karşılığını alacaksın. Hiçbir şeker fabrikasını özelleştirmeyeceğim. Sana mazotu 1.5 liradan vereceğim. Eğer çiftçi üretseydi SOMA olmayacaktı, Ermenek olmayacaktı, eğer çiftçi üretseydi onların çocukları yetim kalmayacaktı."

'FAİZLERİN EN AZ YÜZDE 80'İNİ SİLECEĞİZ'

Borçlulara seslenen Kılıçdaroğlu, "5 milyon vatandaşımız borç batağında. Bizim iktidarımızda sözüm söz faizlerin en az yüzde 80'ini sileceğiz. Kalan borcu yine yapılandıracağız. Olmaz diyen varsa karşıma çıksın, istediği alana davet ediyorum onu. İstediği platforma davet ediyorum onu. 436 bin vatandaşımız borcunu ödeyemediği için hapse girmek için sıraya girmiş durumda. Ben bunu sileceğim. Bu borçları silmenin devlete bir kuruş yükü yoktur. Eğer bir ülkede huzur istiyorsak, eğer bir ülkenin yaşanacak bir ülke olmasını istiyorsak bütün sorunları çözeceğiz. Çünkü biz Mustafa Kemal Atatürk'ün onurlu partisiyiz" diye konuştu.

'VERGİ DENETİMİNİ SİLAH OLARAK HIÇBIR ZAMAN KULLANMAYACAĞIZ'

İktidar olmaları halinde devlet kurumlarına yaklaşımlarının nasıl olacağını anlatan Kılıçdaroğlu, "Devletteki bütün kurumların güçlü olmasını istiyoruz. Sıcak politikanın oralara müdahale etmemesini istiyoruz. Demokrasi 4 senede bir gidip sandığa oy atma değildir. Demokrasi aynı zamanda politikanın devletin kurumlarına sıcak politikanın müdahale etmemesi demektir. Siz kalkıp Merkez Bankası'na müdahale ederseniz, siz kalıp Kamu İhale Kurumuna müdahale ederseniz demokrasi olmaz. Devletin elinde sopa değil, devlet vatandaşına kucak açmak zorundadır. Vergi denetimini silah olarak hiçbir zaman kullanmayacağız. Beni eleştirdi diye sonrası gün bir iş adamının önüne 50-60 tane vergi müfettişi göndermeyeceğiz" dedi.

BEYANNAMEDEKİ MADDELER ŞÖYLE:

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre beyannamede bu vaatlerin yer alması bekleniyor:

Özgür insan ve güçlü yurttaş

Bildirgede tek sayfalık önsöz kaleme alan Kılıçdaroğlu, "CHP'nin gerçekleştireceği büyük dönüşüm, özgür insan ve güçlü yurttaş ideali üzerinden yükselecektir. Yaşanacak bir Türkiye için yola çıktık, bunu hep beraber başaracağız" dedi.
CHP'nin değişimin partisi olduğu vurgulanan bildirgede, partinin özgürlükçü, eşitlikçi, dayanışmacı ve çoğulcu kimlikleri öne çıkarılıyor. Öne çıkan vaatlerden bazıları şöyle:
l Keyfi şiddete, eziyete ve işkenceye, yurttaşların onurunun zedelenmesine izin veren tüm yasalar kaldırılacak.
l Barışçıl toplantı ve gösteri hakkının özgürce kullanılması yasal güvenceye alınacak.
l TBMM'nin istemini gaspeden kanun hükmünde kararname uygulamaları istisnai hale getirilecek.
l Torba kanun uygulamasına nihai verilecek.
l Başkanlığını ana muhalefetin yapacağı Kesin HESap Komisyonu kurulacak.
l Sayıştay raporları TBMM'ye eksiksiz sunulacak.
l 12 Eylül'den kalma antidemokratik kanunlar değiştirilecek.
l Seçimlerde barajın yüzde 5'i geçmemesi sağlanacak.
l Yurtdışındaki yurttaşlar 10 vekille temsil edilecek.
l Memurların politik partilere üye olma yasağı kaldırılacak.
l Kolluk güçlerinin keyfi uygulamalarına, orantısız şiddete ve biber gazı kullanımına nihai verilecek.
l Nefret suçlarının tanımı genişletilecek, zaman aşımı engellenecek.
l TİB yine yapılandırılacak.
l MİT Yasası'nın kamu görevlilerine mutlak dokunulmazlık kazandırmasına nihai verilecek.
l Adalet Bakanlığı'na bağlı adli kolluk kurulacak.
l DGM'ye dönüşmüş Sulh Ceza Hâkimlikleri kaldırılacak.
l Saklı şahit uygulamasına nihai verilecek.
l HSYK, Hâkimler Yüksek Heyeti ve Savcılar Yüksek Heyeti olarak ikiye bölünecek.

Tarafsız Cumhurbaşkanı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim