• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • İzmir 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Muğla 21 °C

4 yılda yoksul kalmayacak!

4 yılda yoksul kalmayacak!
Meriç TafolarCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaşanacak bir Türkiye" için dört ayaklı bir taktik izleyeceklerini belirterek, bunların "katılımcı demokrasi ile hukukun üstünlüğü ", "uluslararası meydanda rekabet ", "sosyal devletin güçlendirilmesi" v
Meriç Tafolar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yaşanacak bir Türkiye" için dört ayaklı bir taktik izleyeceklerini belirterek, bunların "katılımcı demokrasi ile hukukun üstünlüğü ", "uluslararası meydanda rekabet ", "sosyal devletin güçlendirilmesi" ve "kuvvetli, halka hizmet etmeyi şiar edinmiş bir devlet yapılanmasının inşası" olarak açıkladı. Kılıçdaroğlu, emekliye çift maaş ikramiye, kredi kartı borcu ve tüketici kredisi borçlarının yüzde 80'inin silinmesi, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması, teşvik sisteminin yenilenmesi, Kürt meselesinin çözümü ve HSYK'nın ikiye bölünmesi vaatlerini anlattı. Kılıçdaroğlu, minimum fiyatın bin 500 TL'ye çıkarılacağını, konut meselesinin çözüleceğini ifade ederken, Türkiye'de yoksulluğun dört senede sıfırlanacağına işaret etti. Kılıçdaroğlu, bir gün önce partisinin 2015 seçim bildirgesinin izah etmesi amacıyla ATO Congresium'da tertip eden programda 1 saat 17 dakika süren kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Değerli yöntem arkadaşlarım" diye başladığı konuşmasında şunları kaydetti:
- MİLYONLAR AÇLIK SINIRINDA: 13 yıl önce biz fakirlikle ve yasaklarla mücadele edeceğiz dediler. 13. yılın sonundaki tablo şu: 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul, aylığı bin TL'nin altında 8 milyon emekli, prim borcu olduğu için hastaneye kabul edilmeyen, ölüme ayrılınan esnaf, sosyal güvenlikten yoksun yüz binlerce işçi, açlık hududuna dayanmış bir milyon insan. Bu tabloyu Türkiye'nin vicdanına havale ediyorum. 13. yılın nihayetinde milletin polisle, hukukla, medyayla, sporla, sanatla, kültürle, dinle, imanla, devletle arasını açtılar. En ehemmiyetlisi milletin milletle arasını açtılar. Kötümser bir tablo meydana geldiğini biliyorum, umutsuz değiliz, bu tabloyu yakıp geçeceğiz, yaşanacak bir Türkiye'yi elbirliğiyle kuracağız. Yaşanacak bir Türkiye'yi kurmak için 4 ayaklı bir taktik izleyeceğiz.
- DARBE YASALARI KALKACAK: Siyasi Ahlak Yasası'nı çıkaracağız. 12 Eylül askeri darbesinin mirası olan ve demokrasimizde derin yaralar açan darbe yasalarını tümüyle ortadan kaldıracağız. Bir garabet şey var, yüzde 10 seçim barajı. Yüzde 10 seçim barajıyla egemenliğin üstüne vesayet düşürüyorlar.
- HSYK YENİ YAPI: Milletin vekillerini, Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılar Yüksek Kurulu. İddia liderler değil, milletin kendisi seçecek, lider sultasına son vereceğiz. Yaklaşık 5 milyon yurttaşımız yurtdışında yaşıyor, yurtdışındaki vatandaşlarımız da kendi milletvekillerini TBMM'ye gönderecek. Gizli tanık uygulamasına son vereceğiz. HSYK'yı ikiye ayıracağız, iddia makamıyla savunmayı aynı düzlemde karşılıklı oturtacağız, birisi hakimin yanında olmayacak, eşitleyeceğiz.
- KÜRT SORUNU: Türkiye'nin en temel sorunlardan birisi Kürt sorunudur. Bu sorun ile ilgili demokrasi içinde en sağlıklı çözümleri üreten, en yürekli, söylemlerinde en namuslu parti CHP'dir. Bu sorunu çözerse CHP çözer. Kanın akmadığı, barış türkülerinin söylendiği, herkesin birbirlerini kucakladığı yaşanacak bir Türkiye'yi, biz yaratacağız.
- REKTÖR SEÇİMLERİ: 12 Eylül darbe ürünü YÖK'ü kaldıracağız. Üniversiteler üzerindeki vesayeti, baskıyı kaldıracağız. Üniversite talebelerimiz belli koşullarda kendi üniversitelerinde karar sahibi olacak. Koskoca hocalar, niçin kendi rektörlerini seçmiyor, neden cumhurbaşkanı atıyor? Her üniversite, kendi yöneticisini kendisi seçecek. Bir seneyi okul öncesi olmak üzere zorunlu eğitimi 13 seneye çıkaracağız.
- SİSTEM SİL BAŞTAN: Teşvik sistemini sil baştan yenileyeceğiz. Vergi borcu olmayan sigorta prim borcu olmayan KOBİ'ler sıfır faizli kredi alacaklar. Üretim artacak, istihdam artacak, kayıt dışı ekonomi azalacak.
Bir siyasal parti ilk kez seçimlere bu kadar tutarlı, bu kadar onurlu, bu kadar ciddi, bu kadar inançlı projelerle milletin önüne çıkıyor.
- YOKSULLUĞA ÇARE: Stratejimizin üçüncü ayağı, sosyal devleti güçlendireceğiz. 13 yıldır bu ülkede yoksul insanlar perişan, vicdansız bir büyüme modeli uygulandı. Birileri köşeyi döndü, birileri açlıktan öldü. 4 senede Türkiye'de yoksul kalmayacak. 2009-2012 arası borcumu ödeyeceğim diyen 1 milyon 20 bin kişi var.
525 bin kişi mahkûm oldu, bunlardan 89 bini hapse girdi, 436 bini şu anda Kaçak. Siz hiç işsiz evlat vergisi duydunuz mu? Çocuk mezun, liseyi, üniversiteyi bitirmiş, ama işsiz. Diyorlar ki gelip sigorta primi ödeyeceksin, yoksa sağlık hizmeti vermeyiz. Sizi bu vergiden kurtarmak benim boynumun borcudur.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Ankara Ticaret Odası ongresium'da tertip eden toplantıya çok sayıda partili katıldı.
Fotoğraflar: ÜNAL ÇAM

'Torunların harçlık derdine artık son!'
- EMEKLİLERE İKRAMİYE: Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı'nda birer maaş ikramiye vermek boynumun borcudur. Bayramda torununa harçlık verecek miyim diye düşünmeyeceksin, kurban kesebilir miyim diye düşüneceksin. Senden hayır duanı istiyorum. Çalışan emekliden kesilen yüzde 15'lik destek primini kesiyorlar, kaldıracağım. Aile sigortasını getireceğim. Hiçbir ailenin geliri 720 TL'nin altında olmayacak.

1.5 TL'ye mazot
- ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKACAK: Kamuda çalışan 800 bin taşeron işçisi var. CHP iktidarında taşeron işçisi diye bir kavram olmayacak, tamamını kadrolu olarak işe başlatacağım. 5 milyon kişi minimum ücretle çalışıyor. CHP iktidarında minimum ücret üzerinden vergiyi kaldırıyoruz, net bin 500 TL olacak. Sözüm söz, ayda 277 TL sabit taksitle 70 metrekarelik ev yapacağım sana. Çiftçi kardeşlerim, sana mazotu 1,5 TL'den vereceğim. Rafineri çıkış fiyatı, kârı dahil 1 TL 21 kuruş, 4 TL'den satıyorlar. Yata sıfır vergili veriyorsun, çiftçiye niçin vermiyorsun?
- KARŞIMA ÇIKSIN: 5 milyon vatandaşımız borç batağında. Tüketici kredisi veya kredi kartı borcu getirilerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz, kalan borcu yapılandıracağız. Olmaz diyen varsa, karşıma çıksın. İstediği alana davet ediyorum. 436 bin vatandaşımız hapse girmek için sıraya girmiş durumda, faizi ödeyemediği için. Ben bunu sileceğim. Bunun devlete bir kuruş yükü yoktur.
- DEMOKRASİ VURGUSU: Dördüncü ayak, bütün kazanımlarımızı korumak zorundayız. Demokrasimizi güçlendirerek derinleştirmek zorundayız. Devletin elinde sopa olmayacak, devlet vatandaşına kucak açmak zorundadır. siyasetin hesap vermesi lazım, hesap vermeyen siyaset olmaz. O açıdan TBMM İçtüzüğü'nü değiştireceğiz, parlamentoyu el indirme kaldırma mekanizmasının dışına çıkaracağız.
- MERHABA MÜHRÜ: Vizyonumuz, seçim bildirgemiz onların hayal edemeyeceği gerçeklerle doludur, sokakta kağıt toplayan vatandaşa da sanayiciye de dokunuyor. Haziran'da sandığa gideceksiniz, çekinmeden, gurur duyarak, onur duyarak mührünüzü altı okun böğrüne basın, o mühür çocuklarınızın, torunlarınızın yaşanacak bir Türkiye'ye merhaba mührüdür.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim