• BIST 89.744
  • Altın 193,389
  • Dolar 4,8352
  • Euro 5,6600
  • İstanbul 24 °C
  • İzmir 24 °C
  • Ankara 15 °C
  • Muğla 22 °C

HAYIRLI CUMALAR KARDEŞLERİM ZİLHİCCENİN BEREKETİ

Hayrettin Ertekin
Zilhicce’nin değeri, bu ayda yerine getirilen ve İslam’ın beş esasından biri olan haccın, Zilhicce’nin ilk on gününde gerçekleşmesinden kaynaklanır. 
 
Cuma ve bayram namazları bir köy ve mahallenin bütün Müslümanlarını bir araya getirirken hac ibadeti bütün dünyadaki Müslümanların hacca gelenlerini buluşturur, tanıştırır ve kaynaştırır. 
 
Dini bir, dilleri ayrı Müslümanlar, tek dil haline gelirler ve Allahü Ekber/En büyük Allah’tır dedikten sonra, “LEBBEYK ALLAHÜMME, LEBBEYK. LEBBEYK LA ŞERİKE LEKE LEBBEYK İNNE-L-HAMDE VE-N-Nİ’METE LEKE VE-L-MÜLK LA ŞERİKE LEKE” der. 
 
Yani, ya Rab! Davetine icabet ettim. Her emrini yerine getirmek için huzuruna geldim. Senin saltanatında eşin ve ortağın yoktur. Hamd sanadır. Nimet senindir, mülk de senindir. Bütün bunlarda eşin ve ortağın yoktur” derler ve Allah’a kul olduklarını, kula kul olmayacaklarını toplu halde dile getirirlerken, “Bizim devletler çetesine, bizim terör kulübüne, bizim soyguncular gurubuna katıl” diyenlere iltifat etmemeyi öğrenirler. 
 
Zilhicce’nin dokuzuncu günüde, yani arefe günü Arafat’a çıkarlar ve güneş batımına kadar Arafat’ta kalırlar, dua ederler. 
 
Vakfe yaparlarken, yalnız Rabbinin huzurunda vakfe yapılacağını, bütün insanların, “Tarağın dişleri gibi eşit olduğunu” ve Rabbin dışında hiçbir yaratık huzurunda vakfe yapılmayacağını tatbiki olarak dünyaya gösterirler. 
 
Mina’da milyonlarca insanın şeytan taşlarken aynı yere taş atması, düşmanın tek olduğunu, kurşunun tek hedefe, şeytanlaşmış insanlara atılması gerektiğini, birbirlerine değil zulme ve zulüm üreten odaklara atılması gerektiğini öğrenirler. 
 
Renkleri, ırkları ve dilleri ayrı olan bu milyonlarca insanla, bir yeri (Hacer-i Esved’i) tutmayı ve bir gaye etrafında dolaşmayı tatbiki olarak öğrenirler. Yurtlarına dönünce ayrı ayrı yerlerdeki Müslümanlar, aynı hedeflere yürümeyi ve aynı yeri tutmayı gerçekleştirirler. 
 
Temettü veya Kıran Haccı’na niyet eden milyonlarca hacı Mina’da kurban keserlerken, dünyada yüz milyonlarca kurbana gücü yeten Müslümanlar, kestikleri kurbanın en az üçte birini dağıttıklarından, birçoğu da tamamını dağıttığından milyonlarca ton etin, fakirlerin midesine girmesine sebep olur. 
 
Birkaç yıldır, bazı vakıf ve derneklerin aracılığıyla haritada adını ve yerini bulamayacağımız ülkelerdeki Müslümanlarla tanışma ve kaynaşma bu Zilhicce ayında kesilen kurban sebebiyle sağlanmaktadır. 
 
Arafat’ta toplu halde Hakk’ın huzurunda duruş sergileyen, Mina’da hep birlikte şeytan taşlayan, Mekke’de aynı mekânda tavaf yapıp dönen Müslümanlar, inşallah bu son olaylardan da ders alarak attıkları ve tuttukları aynı olan bir İslam Ordusu kurmaya, İslam Birliği oluşturmaya da bir karar verir de kâfirin boyunduruğundan kurtulur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim