• BIST 93.043
  • Altın 194,342
  • Dolar 4,7269
  • Euro 5,4871
  • İstanbul 27 °C
  • İzmir 28 °C
  • Ankara 25 °C
  • Muğla 22 °C

Genç Gazete - Tasarruf etmek harçlıkla başlar

Genç Gazete - Tasarruf etmek harçlıkla başlar
Genç GazeteSosyal hayatımız başladığında bizim de ihtiyacımız başlıyor.
Genç Gazete
Sosyal hayatımız başladığında bizim de ihtiyacımız başlıyor. arçlık mevzusu muhtemelen bizim gibi tüm gençlerin merak ettiği konuların başında geliyor. Ne zaman almaya başlayacağız, harçlığımız ne kadar olacak, bittiğinde takviye yapılacak mı? Bu konudaki soru işaretlerini gidermek için TEB Müessesesel Krediler Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Özdil'in kapısını çaldık. Kendisi de bu arada Bilfen velisi meydana gelen Özdil'den ekonomisini yönetmenin formülünü öğrenelim istedik.
Aileler çocuklarına kaç yaşından itibaren vermeye başlamalı?
Para edinme, harcama ve tasarruf deneyimi kavramı ile başlar. Sizler için verilmesi ihtiyacı doğduğunda ve para kavramını öğrendiğiniz evrede başlamalı.
arçlık haftalık mı, maaş mı şeklinde olmalı?
Çocuğun para taşıma ihtiyacı ve harcama şuurunun gelişmişliğine bağlı olarak aileler karar verecektir buna. Ben maaş öneriyorum. Çocuklar bir maaş müddet içerisinde harcamalarını planlamayı, tasarruf ederek birikim yapmayı, birikimlerini değerlendirmeyi yani bütçe yapmayı öğrenecektir.
aftalık metodunda ise aile henüz kontrollü ve mantıklı tutarda, çocuğuyla beraber yönetimini gerçekleştirebilir. Günümüz koşullarında dışsal çeldiricilerden çocuklarımızı savunmak ve mantıklı tutar ilkesini gözden kaçırmamamız gerekiyor.
arçlıkları idareli kullanma ile ilgili bizlere önerileriniz neler?
arçlık yönetimini planlayabilmeyi kısa bir deneyimden sonra kolaylıkla yapabilirsiniz. Elbette burada, gençlerimizin istek ve arzularını yönetebilme becerileri de ehemmiyet kazanıyor.
Tasarrufun genç yaşta öğrenilen bir alışkanlık meydana geldiğini söylüyorsunuz. Bize neler öneriyorsunuz?
Ekonominin büyümesinin temel unsurlarından biri kişilerin mal ve hizmetlere meydana gelen talebi. Ancak ekonomilerin gelişmesinin ve başarısının sırrı ülkenin tasarruf edebilme gücünde saklıdır.
Bu sebeple sizler larınızı harcamayı yönetebilmek kadar, tasarruf inşa etmek suretiyle birikimlerinizi oluşturma becerilerini de kazanmalısınız.
Bankalar gençler için kredi kartı veriyor. Siz bir bankacısınız. Öğlunuza kredi kartı çıkardınız mı?
arcama yapmanın çeşitli araçları var. Son Zamanlarda fiziki para kullanımı gittikçe azaldı. Yakın bir zamanda sanal ödeme biçimleri yeni nesiller için para kavramını ortadan kaldıracaktır. Ben de şu anda 10. sınıfta meydana gelen oğluma bu yıl kendi kartımdan ek kart çıkardım.
Kredi kartı isteyen gençler ile ailelerine ne tavsiye edersiniz?
Ebeveynin kredi kartına ek kart ile belirlemesinin henüz kolay ve günümüz gençliğine de makul meydana geldiğini düşünüyorum. Çünkü tutara limit belirlenir. Sizlere ve bizlere, maaş olarak harcamalarınızı takip etme ve analiz etme imkanı verir. Kaybetme, çaldırma riskiniz düşüktür, olursa iptal ettirilebilir. Ayrıca gençlere ekonominin işleyişinde kan dolaşım sistemi olarak veya motorun çalışmasında kolaylaştırıcı yağ sistemi olarak tanımlayabileceğimiz "Bankacılık" ile zamanında tanışma ve birikimlerini yönetme fırsatı verecektir.
Kumbara devri bitti mi?
Bittiğini düşünüyorum. Birikimlerin kumbarada beklemesi yerine değerlenmesi de gerekiyor.
arçlık ekonomisini yönetmenin altın kuralları nedir?
arçlığı yönetmeyi öğrenmenin temel kuralı harcamayı planlama becerisinden geçer. arcama planlaması iyi yapılmadığında kartın limiti ay sonu gelmeden dolacak ve ay içerisindeki diğer aktiviteler için olanak kalmayacaktır. Limiti kullanma becerisi, ebeveynler limit gerektiğinde artırmadığında, sizler tarafından henüz kısa sürede kavranacaktır. arçlık ilk geliriniz. Bu geliri yönetme becerisinin gelişmesi, mesleki hayata başladığında ev ekonomisini yönetmesinin temellerini ve alışkanlıklarını oluşturacaktır.

Tasarrufun formülü
Gençlerin birikimlerini yatırıma veya harcamaya dönüştürme eğilimleri kendi ihtiyaçları, arzu ve isteklerinin ağır bastığı yönde oluşacaktır. Gençlerimiz için larını yönetmek, okullarda öğrendikleri kompleks denklem çözümlerinden henüz kolay denklemin 2 tarafı var. Bir tarafta gelir diğer tarafında ise gider ve birikim yer alıyor.
=+
=+(2)+…..
arçlık gelirinizi, maaş giderleriniz ve maaş birikimleriniz için kullanırsınız. Senelik birikimleriniz her ay aldığınız tan yaptığınız harcamadan artırdığınız kısımların toplamından oluşur. Gençlerimiz harcadıkları temel kalemler için maaş bir bütçe yaptıklarında, örneğin otobüs, dolmuş, metro gideri, hafta sonu yeme içme eğlence gideri gibi her bir ana harcama alanını belirleyip maaş olarak harcamalarının planladıkları bütçeler içinde kalmalarına dikkat etmeleri halinde kolaylıkla bütçe yönetimini başaracaklardır. Bu denklemde yönetebilecekleri iki yer vardır harcama ve tasarruf, gelir kısmı sabit olduğundan denklemi çözmek gençlerimiz için çok zor olmayacaktır.

TEOG-2 kapıda, heyecan dorukta!
er yıl düzenlenen "Mezunlarla buluşma!" etkinliğine, Bilfen Ataşehir Kampüsü 8. sınıf öğrencileri olarak biz ev sahipliği yaptık. Etkinlikte Bilfen mezunlarından, yaklaşan TEOG 2 için tüyolar almak, lisede nasıl bir hayatın bizi beklediğini dinlemek hem heyecan verici hem de öğreticiydi.
İlk mesaj şu oldu: "Şansa kazanmak yok, çalışan kazanır!" Alman Lisesinden Kubilay Özden "Biz Bilfenliler çok şanslıyız. ocalarımız son dakikaya kadar öğrenmediğimiz bir şey kalmasın diye peşimizden koştu. İngilizceyi çok iyi seviyede öğrenmişiz. İkinci dilimiz Almancanın da ne kadar önemli meydana geldiğini şimdi anlıyoruz. Bu nedenle lisede sıkıntı çekmiyoruz" dedi. Böylece İngilizceye konusunda endişelerimiz biraz olsun azaldı.
Deneme sınavları çözün
Galatasaray Liseli İrem Sare Uzunal ise, "Biz burada hep el bebek gül bebek tutulduk. Lisede bir anda büyüyorsunuz ve bütün sorumluluk omuzlarınıza biniyor. Ama bilin ki hem akademik hem de sosyal olarak sizler bu donanıma sahipsiniz" deyince özgüvenimiz arttı. TEOG hazırlık sürecini hala unutmadığını söyleyen İstanbul Lisesinden Rüya Şahin "Okulda deneme sınavlarında yaptığınız yanlışlar sizi başarıya taşıyor, unutmayın!" dedi.
Robert Kolej'den Özgür Gençer ile Üsküdar Amerikan Liseli Ege Atilla ise şu tüyoları verdi:
"Şu anda okuduğumuz okulların üniversite giriş başarıları oldukça yüksek. atta yurtdışında okuma seçeneğimiz de var. Ama emin olun ki, Bilfenli olmanız sizi buralara taşıyacaktır. Şu anda hazırlık sürecindesiniz. Eksiklerinizi görmezden gelmeyin. TEOG 2'ye gözünüzü dikin. Çalışınca oluyor, bilin."

SoloTürk rüzgarına kapıldık
Türk ava Kuvvetleri F-16 gösteri ekibi SoloTürk pilotları ile söyleşi yapma fırsatı yakaladık. Ankara'da yaşadığımız için SoloTürk pilotlarını defalarca gökyüzünde izleyebilmiştik. Ancak onlara bu kadar yakın olmamıştık. SoloTürk ekibinden Yüzbaşı Pilot Erhan Günar, Basın alkla İlişkiler Subayı Üstteğmen Emrah Bayrı, Basın alka İlişkiler Astsubayı Erkan Alas ve Astsubay Yiğit Surgun okulumuza konuşmacı olarak geldi. Erhan Günar'a ilk uçuş deneyimiyle ilgili bir soru yönelttim. Pilotlarımızın uçuş deneyimleri hepimizde hayranlık duygusu uyandırdı.
Uçmak hayal gibi
Pilot olabilmek için lise kademesinde ava arp Okulu'nu tercih etmek gerektiğini söyleyen misafir pilyayılır, "Gerçekten pilot olmayı hayal etmek gerekiyor. Önce F16 pilotu oluyorsunuz, yeterli uçuş deneyimi ve deneyimi kazandıktan sonra Solotürk pilotu olunabiliyor. Bu uzun yıllar ve emek isteyen bir süreç" dediler. Aynı zamanda aktif olarak uçan savaş pilotları olduklarını anlatan genç havacılar, uçaklarının da her an görev alabilecek şekilde hazır durumda bulunduğunu belirttiler.
Konuşmamızda normal pilotların ise gösteri uçuşu yapmadıklarını öğrendik. Bir Solotürk pilotunun 1000-1500 saatten fazla uçuş deneyimine sahip olması gerektiğini vurgulayan pilyayılır, ilk uçuşun her gösteri pilotu için 'unutulmaz' sayılabileceğinin altını çizdiler. "Uçakların boyanarak akrobasi uçağı haline dönüştürülmesinin harekât yeteneğini olumsuz yönde etkiler mi?" sorumuzu ise "Solotürk uçağında boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmıyor.
Kanat uçlarındaki Duman gereçleri gösteri uçuşları için takılıyor" diye cevapladılar. Söyleşinin sonunda tüm arkadaşlarım ve Solotürk pilotlarıyla beraber sahnede fotoğraf çektirip bu mutlu günü unutulmaz kıldık. Tabii, özçekim yapmadan günü bitirmek olmazdı!

CERN'de bir ilk daha!
Bilfen Üsküdar Fen, Bahçeşehir, Kayseri ve Ankara kampüslerinden toplam 22 talebenin katıldığı CERN Projesi'nde, Bilfen Liseliler tarihi bir ilke tanıklık etti. Öğrenciler henüz yüksek enerji seviyelerine çıkmak için iki yıldır çalışmalarına hazırlanan LC'nin ilk verilerinin alınması heyecanına ortak oldular. CERN'de bilim adamlarıyla tanışan öğrenciler, Bilfen Üsküdar Fen Lisesi daha önceki mezunu ve şu anda CERN'de çalışan Cenk Yıldız ile tanışınca, bir gün kendilerinin de CERN'de çalışabileceklerine inandılar.

Kariyer Günleri düzenledik
Bilfen Liseleri Çamlıca Kampüsünde düzenlenen 4. kariyer Günlerinde, "Akademisyenlerden Talebelere Meslek Tanımları" söyleşisinde, gençler meslekler ile ilgili bilgilendirildi. 7-9 Nisan'da Rehberlik Bölümü'nün tertip ettiği kariyer günleri söyleşilerine Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen-Edebiyat fakülteleriyle Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Acıbadem Üniversitesi Tıp ve sağlık Bilimleri fakültelerinden öğretim görevlileri katıldı. Meslek alanlarını, mesleklerin gerektirdiği nitelikleri ve iş bulma koşullarını anlatan konuşmacılar, talebelerin sorularını da yanıtladı.

Yurtdışı provası!
Yurtdışına giderken havaalanında neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? İşte bu soruyu İngilizce öğretmenlerimiz bize sordu: "What do you do at the airport when you are going abroad? What do you need to do before boarding? What do you need to do after you land?"
Yurt dışına gidebilmek için pasaporta ihtiyacımız var. Önce kendimize pasaport hazırladık. Öğretmenlerimizin bizler için hazırladığı havaalanına gittik ve önce güvenlikten sonra da pasaport kontrolünden geçtik. Uçaktan indiğimizde çok acıkmıştık. Bir restorana gidip yemeklerimizi sipariş verdik. Tabii yabancı bir ülkede olduğumuz için siparişimizi de İngilizce konuşarak verdik.
İster hava yoluyla seyahat edelim, ister deniz yoluyla, ister kara… Seyahat ederken güvenliğimiz için dikkat etmemiz gereken kuralları da beraber tartışarak belirledik. Bu çalışma için yaptığımız üç boyutlu uçaklara pilotluk inşa etmek bizim için çok eğlenceli oldu. Öğretmenlerimizin bizler için hazırladığı "Airplane Party"de de çok eğlendik.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim