• BIST 100.141
  • Altın 218,247
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • İstanbul 10 °C
  • İzmir 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • Muğla 7 °C

Erken Emeklilik Şartları İle Ne Zaman Emekli Olurum

Erken Emeklilik Şartları İle Ne Zaman Emekli Olurum
Ne vakit emekli olacağınızı artık internet üzerinden sorgulayabiliyorsunuz.
Ne vakit emekli olacağınızı artık internet üzerinden sorgulayabiliyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından dijital platformda başlatılan bu yeni hizmet ile beraber sigorta mükellefleri güncel sigorta bilgilerini ve şahsi bilgilerini girerek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sistemlerindeki en güncel emeklilik koşullarına göre emeklilik haklarını alabilmek için kalan sigorta bilgilerini tüm ayrıntıları ile beraber görebilme fırsatına sahip olabiliyor. Nihai dönemlerde dijital dünyada Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta mükelleflerinin hizmetine sunulan ve en çok kullanılan online sigorta hizmet uygulaması olarak öne çıkıyor.
NE VAKIT EMEKLİ OLURUM?
EMEKLİLİK YAŞI
Bunun sebebi elbette ki modern toplumlarda normal yaşantının en önemli parçalarından birisini oluşturan sigorta sistemlerinde bulunan emeklilik hakkıdır. Her vatandaş hayatının büyük bir bölümünü çalışarak geçirir ve yaşlılık döneminde henüz yüksek konfor ve refah düzeyine sahip olabilmek ister. Bu neden ile de modern toplumlarda sigorta sistemleri yurttaşların çalışma yaşamlarını sosyal garanti altına alır, ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanabilme fırsatı sunar ve emeklilik hakkı verir. Emeklilik hakkına sahip meydana gelen sigorta mükellefleri yaşlılık dönemlerinde çalışırken sahip oldukları haklardan faydalanmaya devam edebilir ve henüz yüksek refah seviyesinde bir yaşlılık dönemi geçirir. Bu gibi avantajları nedeni ile modern toplumlarda en yoğun şekilde sigorta sistemleri uygulanıyor.
Günümüz modern Türkiye'sinde de nihai derece faal bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanmakta meydana gelen sigorta sistemlerinde emeklilik şartları bulunuyor. Her sigorta sisteminde çalışma şartları, ülke kaynakları ve refah seviyesi gibi pek çok etken emeklilik koşullarının belirlenmesinde doğrudan etkili oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu insanların kariyer planlamalarını dahi etkileyen bu konuya ilişkin olarak dijital platformda yeni bir uygulamaya başladı. Ne vakit emekli olurum uygulaması dijital platform üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu'nun var meydana gelen resmi internet sayfasındaki online hizmet kategorinden basit bir şekilde ulaşım sağlanabiliyor.
Dijital platformda Sosyal Güvenlik Kurumu'nun var meydana gelen bu ne vakit emekli olurum uygulaması sayesinde sigorta mükellefleri emeklilikleri için kalan sigorta şartlarını en güncel, en doğru ve en detaylı bir şekilde görüntüleyebilme fırsatına sahip olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'un dijital platform üzerinde yer alan resmi internet sayfasındaki online hizmet kategorisinde yer alan ne vakit emekli olurum uygulaması üzerinde yurttaşların işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için öncelikli olarak bir takım şahsi balakalarını, henüz sonrasında istenen sigorta bilgilerini eksiksiz ve hatasız olarak girmeleri gerekiyor. Böylelikle emeklilikleri için kalan sigorta bilgilerini görüntüleyebilme olanağına sahip olabiliyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dijital platformda yer alan online hizmet uygulaması ne vakit emekli olurum uygulama ekranında sigorta mükelleflerinin öncelikli olarak 'cinsiyet', 'doğum tarihi', 'hizmete başlama tarihi', 'maluliyet durumu' ve 'erken yaşlanma durumu' bilgilerini eksiksiz ve hatasız olarak girmeleri gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu uygulama ekranında ikinci bölümü oluşturan sigorta bilgileri kısmında girilecek sigorta bilgilerini bilmeyen veya en güncel halini girmek isteyen sigorta mükellefleri yeniden müessesenin dijital platformda yer alan bir diğer online sigorta uygulaması meydana gelen E-SGM uygulamasından basit bir şekilde güncel sigorta bilgilerini öğrenebiliyor.
Sigorta mükellefleri ne vakit emekli olurum uygulaması üzerindeki sigorta bilgileri kısmında 'SSK prim ödeme gün sayısı', 'diğer sandıklara ait gün sayısı', 'askerlik/sanatçı gün sayısı', 'fiili gün sayısı', 'yurtdışı gün sayısı' ve '3600 günün doldurulduğu tarih' bilgilerini girmeleri gerekiyor. Bu bilgileri ne vakit emekli olurum uygulamasındaki ilgili kısımlara giren sigorta mükellefleri emeklilikleri için kalan yaş, kalan prim ödeme gün sayısı ve kalan hizmet süresi bilgilerini tüm ayrıntıları ile beraber basit bir şekilde görüntüleyebilme fırsatına sahip olabiliyor.
Bu şekilde sigorta mükelleflerinin emekliliklerine ilişki detaylı bilgilere ulaşım sağlayabildikleri bu ne vakit emekli olurum uygulaması nihai dönemlerde en çok kullanılmakta meydana gelen online Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta hizmet uygulamalarının başında geliyor. Sigorta mükellefleri tarafından yoğun olarak kullanılmakta meydana gelen bu emeklilik bilgisi uygulamasında alınan tüm bilgiler hesaplama ile belirlendiğinden emeklilik başvurusunda bulunan sigorta mükellefleri için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun merkez sisteminde bulunan sigorta verileri dikkate alınarak emeklilik işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sigorta mükellefleri Sosyal Güvenlik Kurumu'nun dijital platformda yer alan bu emeklilik uygulaması üzerinden emekli olabilecekleri tarihi de detayları ile beraber öğrenebilme olanağına sahip olduğundan en yoğun şekilde günün her saatinde kullanmaya devam ediyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim