• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • İzmir 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Muğla 21 °C

E-Devlet Şifresi İle Edevlet Sistemine Giriş

E-Devlet Şifresi İle Edevlet Sistemine Giriş
Türkiye'deki kamu hizmetlerinde artık gelişen internet altyapısı epey faal şekilde kullanıyor.
Türkiye'deki kamu hizmetlerinde artık gelişen internet altyapısı epey faal şekilde kullanıyor. Kamu müesseselerinin bu şekilde bir kamu hizmeti anlayışına sahip olması ile beraber kamu kurumları ile meydana gelen pek çok işleminizi hem henüz basit hem da henüz hızlı bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabiliyorsunuz. Gelişen internet teknolojisi ile beraber internetin henüz yaygın bir kullanım oranına eriştiği bugünlerde kamu müesseselerinin dijital platform üzerinde yurttaşların kullanımına sunduğu online kamu hizmetleri ile artık kamu kurumları ile inşa edilen işlemlerde internet kolaylıklardan yararlanılabiliyor.
E-DEVLET
Özellikle de vatandaş artık dijital platform üzerinde yer alana kamu müesseselerinin online hizmetlerini kullanarak mesai saati şartı olmadan günün her saatinde, kurum binasına gitmek zorunda kalmadan internete bağlanabildikleri her yerden devlet kurumları ile meydana gelen işlemlerini yapabilme olanağına sahip oluyor. Modern çağın gelişen yapısının sağlamakta olduğu bu muasır şartlardan en etkin şekilde yararlanabilmekte meydana gelen yurttaşlar nihai dönemlerde dijital platformda yer alan kamu müesseselerinin online hizmetlerini yoğun şekilde kullanıyor. Kamu müesseselerinin dijital platform üzerinde yer alan online hizmetlerini genel olarak kendi resmi internet sayfalarında hizmete sunmaları yurttaşların dijital platformda karışıklık ve dağınıklık ile karşılaşmasına yöntem açmasından ötürü Başbakanlık tarafından bu duruma bir aranjman getirildi.
Bu kapsamda Başbakanlık, yurttaşların tek bir portal üzerinden tüm kamu kurumlarına ve kamu müesseselerinin online hizmetlerine ulaşım sağlayabilmeleri amacı ile Eriştirme, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı takviyesi ile 2008 yılında e-devlet sistemini dijital platform üzerinde hizmete açtı. Yurttaşlar böylelikle artık dijital platformda kamu müesseselerinin online hizmetlerinden henüz güvenli ve henüz basit bir şekilde tek bir portal üzerinden yararlanabilme olanağına sahip olabiliyor. Başbakanlık tarafından dijital platform üzerinde hizmete açılan bu sanal devlet kapısı ile artık tüm kamu müesseselerinin dijital platformda bulunan tüm online hizmetlerine basit bir şekilde ulaşım sağlayabilme olanağına sahip olabiliyor.
Dijital platform üzerinde yer alan online devlet sistemi üzerinde yurttaşların henüz güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmesi yurttaşların gelişen internet teknolojisinin bu meydanda sunmakta olduğu tüm avantajlardan en yoğun şekilde yararlanabilmesine yardımcı oluyor ki son zamanlarda e-Devlet sistemi yurttaşlar tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Şu anda faal olarak sanal devlet kapısı içerisinde çok sayıda kamu kurumu ve müesseselere bağlı meydana gelen online hizmetler yer aliyor. Her geçen kurum ve hizmet sayısında artışın yaşandığı sistem içerisinde yurttaşlar sürekli yeni kamu hizmetlerinden de faydalanarak, işlemlerini henüz hızlı ve henüz basit bir şekilde yapabilme olanağına sahip olabiliyor.
E-Devlet sisteminin sunduğu tüm avantajlardan ve hizmetlerden faydalanarak devlet kurumları ile işlemler yapabilmek için güvenlik amaçlı olarak sisteme giriş yapılması gerekiyor. Sistemde yurttaşların giriş işlemlerinde isteğine göre kullanabilecekleri 4 farklı giriş yöntemi yer aliyor. Sanal devlet kapısı giriş işlemlerinde 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yollarından birisini kullanarak sisteme giriş yapabiliyor. E-Devlet sistemi giriş işlemlerinde yurttaşlar tarafından genel olarak 'e-Devlet şifresi ile giriş' giriş yöntemi tercih ediliyor.
Herhangi bir PTT şubesinden henüz pratik bir şekilde alınabilen e-Devlet şifresi aynı zamanda da istendiği zaman kişisel bir şifre ile değiştirilebiliyor. E-Devlet sistemi tüm Türkiye genelinde 21 milyondan fazla kullanıcı sayısına 173 devlet kurumu ve 1133 hizmeti ile beraber ulaşma başarısını gösterdi. 18 yaş sınırını geçmiş meydana gelen her Türk Cumhuriyeti yurttaşının kullanabilmekte olduğu bu sanal devlet kapısı böylelikle ülke nüfusunun yarısı tarafından kullanılan bir sistem haline geliyor. E-Devlet şifresi ile giriş yapan yurttaşlar çeşitli kamu müesseselerinin hizmetlerini kullanamıyor. E-Devlet sistemine giriş işlemlerinde kullanılan mobil imza ve elektronik imza kişinin ıslak imzasının sanal platformda kullanılabilmesine destek olurken mobil imza ıslak imza yerine GSM operatörlerinden alacakları özel şifre kullanılırken aynı zamanda da elektronik imza ise ıslak imza dijital platformda yasal geçerliliği olacak şekilde aktarılarak kullanılabiliyor.
Bu iki giriş yöntemi ile sanal devlet kapısı içerisinde yurttaşlar tüm kamu müesseselerinin online hizmetlerini kullanabiliyor, adres değişikliği gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu neden ile nihai dönemlerde bu giriş yöntemlerine meydana gelen ilgi her geçen gün artış gösteriyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim