• BIST 100.607
  • Altın 140,845
  • Dolar 3,5179
  • Euro 4,0143
  • İstanbul 31 °C
  • İzmir 37 °C
  • Ankara 29 °C
  • Muğla 37 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ağrı saldırısı hakkında flaş açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ağrı saldırısı hakkında flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorduğu sorulara verirken Ağrı'da olan saldırı ile alakalı da çok önemli açıklamalarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben vatandaşlarıma '400 milletvekiliyle bir partiye yetki verin, yeni anayasamızı rahat


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorduğu sorulara verirken Ağrı'da olan saldırı ile alakalı da çok önemli açıklamalarda bulundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben vatandaşlarıma '400 milletvekiliyle bir partiye yetki verin, yeni anayasamızı rahatlıkla yapsın' çağrısında bulunuyorum. 400 milletvekili derken de adres göstermiyorum. A, B, C, partilerden biri bu kadar milletvekili çıkarsın, Anayasa'yı değiştirsin" dedi.7 Haziran'ın başkanlık sistemi için dönüm noktası meydana geldiğini belirten Erdoğan, Kazakistan dönüşü uçakta açıklamalarda bulundu.

HER ÜLKEDE FARKLI
AK Parti seçim beyannamesini yayınladı. Beyannamede sizin başkanlık sistemiyle alakalı talebiniz yeteri kadar vurgulanıyor mu?Ben ilk olarak konunun ulus tarafından tartışılmasını istiyorum. Konunun tartışılması 7 Haziran seçimlerine bağlı. Başkanlık sisteminin dünyada her ülkede aynı meydana geldiğini iddia etmek olası değil. Hemen Hemen bütün ülkelerde uygulanan başkanlık sistemi farklıdır. Biz de başka tecrübelerden yararlanarak kendi kültürümüze, örfümüze göre Türk tipi veya Türkiye'ye ait bir başkanlık sistemi ortaya koyabiliriz. Şimdi ABD ile Fransa, Meksika, Arjantin veya Brezilya'nın sistemi aynı mı? Hepsi farklı. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapılıyor. O çalışmalardan ortaya bir zenginlik çıkıyor. İnanıyorum ki bu konuda bir 'hakikat güneşi' oluşuyor. Düşündüğümüz şekilde bir başkanlık sistemi gelirse, o zaman Türkiye gerçek anlamda sıçrama yapar.

YAPACAĞIMI YAPIYORUM
'HDP barajı geçsin, Erdoğan'ın başkanlık afaki bitsin' kampanyası yürütülüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?Başkanlık, benimle değil, ülkeyle alakalı bir mesele. Şu anda ben Cumhurbaşkanı olarak bu görevde mevcut anayasa çerçevesinde yapmam gereken neyse onu yapıyorum. Ama tecrübelerim doğrultusunda düşüncelerimi de söylüyorum. İster A partisi, ister B partisi, yeterli milletvekilini alıp anayasa değişikliğini yapsın. Ben, "400 milletvekili verin ve yeni anayasayı parlamento kendisi yapsın" dedim. Bir Takım partiler bundan rahatsız oluyor. Ya niçin rahatsız oluyorsun? Sen al 400 milletvekili. Bir diğeri alsın. Muhtemelen kendilerinin alamayacaklarını düşünenler, rahatsız oluyorlar. Halbuki hiç rahatsız olmadan, "Cumhurbaşkanı kendi kanaatini söylüyor" diyebilirler. Ben parti ismi vermiyorum. Burada 367'ye ihtiyaç var. 367'nin biraz üstü de olabilir... 390 olur, 380 olur... Yeter ki yeni anayasa için buna inanmış bir parlamento oluşsun. Derdimiz bu. Bu olmuyorsa, o zaman referandumu meclisten çıkarabilecek bir sayı olsun.

İKİ KAMARALI YÜRÜMÜYOR
Başkanlık sistemi olursa kontrol mekanizmaları nasıl çalışacak? Kafanızdaki başkanlık modelinde nasıl bir parlamento oluşacak?Parlamento elbette denetler. Şu anda ABD'de iki kamaralı bir yapı var. Orada iki senede bir değişen sistem olmamış olsa, Sayın Obama çok daha rahat sürecini devam ettirebilirdi. Ama ne oldu? İki senede bir yarısı değişiyor. Şimdi bu değişiklik sebebiyle de Cumhuriyetçiler orada çoğunluğu elde etti. Denetim mekanizması ABD'de bir anda değişti. Peki, bu istikrar ve güveni ne yapar? Zaafa uğratır. Şimdi bakın Obama istediği gibi karar çıkaramıyor. Görüldüğü gibi oradaki sistemin de sıkıntıları var. Parlamentoda çoğunluk sizin yanınızda değilse, daima önünüze engeller gelebilir. Nitekim Türkiye'de parlamenter sistem olarak, şu andaki yapısı itibariyle, bakın bizim 330'u aşan milletvekiline sahip olduğumuz dönemler oldu. 220 muhalefet... Peki rahat çalışabildik mi? Çalışamadık. Şu anda parlamentoda en düşük olunan dönem, 311-312... Bir Takım kanunların çıkarılması sırasında olanları gördük. Yani parlamentoyu çalışamaz hale getirebiliyorlar. Başkanlık sisteminde, yasama, yürütme yargı, bunlar tamamiyle birbirinden ayrılıyor. Bunlar tamamiyle ayrıldığı için de denetim noktasında en ufak bir zaaf yok. Ancak ben, iki kamaralı sisteme de karşıyım. Çünkü, iki kamaralı sistem, adeta kilitleme üzerine inşa edilmiştir. Burada da tek kamaralı sistemin çok daha ideal olduğuna inanıyorum. Hem seri karar alma noktasında, hem de istikrar-güven noktasında sağlıklı bir çalışmayı getirecektir diye düşünüyorum.

KAMERA KAYITLARI VAR, BEN BİZZAT İZLEDİM
Ağrı'da yaşananlar 'Çözüm Süreci' için kırılma noktası oldu. Süreç hangi aşamada?Çözüm Süreci'yle alakalı olarak şu anda birileri bu sürecin önünü kesmenin gayreti içerisine girdi. Peki, bu süreci engellemek, önünü kesmek isteyenler kim? 6-7-8 Ekim tarihlerindeki olaylar, bu yöndeki en önemli ilk adımdı. Sebebi de belli. Yaklaşan bir seçim var. Bu yaklaşan seçimlerde vatandaşın rahatlıkla sandığa gitmesine mani olmak istiyorlar. Yurttaşlarımızın, kendi iradesiyle, vicdanlarının sesini dinleyerek sandığa gidecekleri bir ortam kimilerini rahatsız ediyor. Dezenformasyon yapabilmek için, "Yaralı askerlerini orada bıraktılar, onları da HDP'liler aldı" diyorlar. Hiç alakası yok. Oradaki çevre köylerin çoğu zaten köy korucularının olduğu köyler. Kamera kayıtları var, ben bizzat izledim. Bu şekilde inşa edilen kampanyalarla adeta 7 Haziran'a yatırım yapmanın gayreti içerisindeler. Ben inanıyorum ki halkımız kendi iradesine baskı uygulamaya, dayatmada bulunmaya kalkışanlara gereken cevabı verecektir. Dolayısıyla bu tür eylemlere karşı çok daha dikkatli olunması lazım. Halkımız burada iyi bir direnç ortaya koymalı.

25-30 TOPLANTI YAPARIM
Seçim ortamında yurtiçi seyahat programınızda bir değişiklik olacak mı?
Benim çalışmalarım seçime endeksli değil. 7 Haziran'a da endeskli değil. Çalışmalarımı devam ettireceğim. Toplu açılışlar yapıyoruz, gündemde olan konuları değerlendiriyoruz. Türkiye'nin değişik yerlerini dolaşacağım. 25-30 toplantı yaparım sanıyorum.

PARALEL OKULLARIN DEVRİ SİZİ YANILTMASIN
Kazakistan'da 'paralel yapı'nın (cemaat) 32 okulunun olduğu belirtiliyor. Nazarbayev'le bu konuyu görüştünüz mü?
Söz konusu okulların 28-29 tanesini Kazak devletine devretmişler. Devir olmuş ama burada yüzde 10-15 yeniden kendi öğretmenleri ve görevlileri var. Ancak, misyonu devralan Kazak öğretmenlerin de onların (cemaat) eğitiminden geçtiği ortada. Bunları Sayın Nazarbayev'le paylaştım, "Yapılan devir sizi aldatmasın" dedim. Hazırladığımız detaylı bir bilgi notunu da ilettik. Meselenin takipçisiyiz.

Fethullah Gülen'le alakalı iade talebi hangi noktada? Yargılanmasıyla alakalı yeni bir gelişme var mı?
Yargı, son vakitlerde bu konuyla alakalı çok kararlı, ciddi adımlar attı. Ile Alakalı Interpol vasıtasıyla kırmızı bülten meselesi var. HSYK'nın son attığı adımlar var. Bu arada gelişen, bir takım açılan dosyalarla beraber sürecin çok daha farklı bir yere doğru kayacağına inanıyorum. Bu konuda yargıyı, özellikle de konuyla alakalı savcıları takip ediyoruz.

GENELKURMAY'DA 'PARALEL' HASSASLIK
Genelkurmay Başkanlığı'nda, askerin içindeki paralel yapıyla alakalı bir soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmadan size gelen rastgele bir bilgi var mı?
Bu, bir şeyi gösterir; Genelkurmay bu konuda ne kadar hassas. Bunu görüyoruz. Bu hassasiyet içerisinde de süreci onlar da takip ediyorlar.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim