• BIST 93.043
  • Altın 193,760
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 25 °C
  • İzmir 29 °C
  • Ankara 25 °C
  • Muğla 22 °C

Soykırım kararına karşı ortak metin çağrısı

Soykırım kararına karşı ortak metin çağrısı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na davet inşa ederek, "Avrupa Parlamentosu'nun nihai aldığı karar dolayısıyla müşterek bir metin hazırlayabiliriz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na davet inşa ederek, "Avrupa Parlamentosu'nun nihai aldığı karar dolayısıyla müşterek bir metin hazırlayabiliriz. Bu müşterek metni imzalayabiliriz. Bu konuda görüşlerimiz müşterek. Dolayısıyla rastgele bir mesele bu meydanda yok" dedi.

Kılıçdaroğlu, AB azasi ülkelerin büyükelçileriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Letonya'nın Ankara Büyükelçiliğindeki yemek ertesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, yemekte Türkiye'nin yanı sıra Ortadoğu ve dünyadaki önemli başlıkların ele alındığını söyledi.

Büyükelçiler tarafından farkli soruların gündeme getirildiğini ve CHP'nin görüşlerinin sorulduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Onlara CHP'nin görüşlerini aktardım. Seçim süreci konuşuldu. Tabi bir gün önce Avrupa Parlamentosu'nda alınan karar da soruldu. Açık ve net biçimde, bu karara karşı olduğumuzu, kararı doğru bulmadığımızı ifade ettik. Avrupa'nın global hukuku, uluslararası hukuku çok iyi bildiğini, soykırım tanımının ne meydana geldiğini, onların da sayın büyükelçilerin de çok iyi bildiğini Avrupa Parlamentosu'nun soykırım tanımı yapmasının ne kadar ağır sonuçlar doğuracağını da ifade ettik. Ayrıca vakanın Papa tarafından Müslüman Hristiyan eksenine çekilmesinin de ulusların sulhu açısından ne kadar büyük bir riziko oluşturduğunu da kendilerini de aktardım."

Gül'ün açıklamaları

Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün seçim neticelerine ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine de Gül'ün önemli bir siyasetçi meydana geldiğini aktardı.

Abdullah Gül'ün, Cumhurbaşkanlığı müddetince Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip edilen birisi meydana geldiğini altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Görevi gereği de zati takip etmek durumundaydı. Türkiye'de politik olarak yaşanan açmazları birinci elden görme olanağına sahip bir kişi. Geçen müddetleri kayıp olarak değerlendirmesi bence çok önemli bir tespit. Seçimden sonraki süreçte önemli bir tespit ama ben Sayın Gül kadar gelecek açısından umutsuz değilim. Muhalefetin mecliste kuvvetli olması demokrasi açısından bir kazanımdır. Şunu herkesin çok iyi bilmesini isterim, Türkiye'de her önemli değişiklikler, anayasa değişiklikleri dahil koalisyonlar döneminde gerçekleşmiştir. Demokrasiye inanıyorsak, halkın iradesine saygı göstereceksek seçimden sonraki süreyi kayıp olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum."

Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu'nun kararına ilişkin bugün yaptığı açıklamada "büyük felaket" tanımını kullanması hatırlatılarak, "ABD'nin söylemi gibi değerlendirmeler oldu" denmesi üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hayır öyle bir algı bence doğru değil. Yaşanan bir dram var. Bunu hepimiz biliyoruz. Tarihimizle yüzleşmekten asla korkmadık, korkmayacağız, korkmamalıyız da. Ermenistan'ın kendi arşivlerini bir an önce açması lazım. Yine aynı şekilde yemekte şunu da dile getirdik, Ermeni komitacıların o dönemde yaptıkları şiddet eylemlerinin bölge insanına bir maliyeti var, bunun da çok iyi anlatılması ve anlaşılması gerektiğini de yemekte sayın büyükelçilere aktardık. Olayı tek taraflı değil, bütün boyutlarıyla görmek ve değerlendirmek lazım. Bugün maalesef Avrupa olayı tek boyutuyla görüyor ve öyle değerlendiriyor, bunun doğru olmadığını ifade ettik."

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine büyükelçilerin bu konuda rastgele bir yorum yapmadığını ve CHP'nin görüşlerini dinlediklerini söyledi.

Davutoğlu'nun "Türkiye sözleşmesi" daveti

Dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun muhalefete bir davet yaptığı belirtilerek, "Türkiye sözleşmesiyle ilgili 'ya kendi kanaatlerinizi bildirin ya kendi metninizi hazırlayın, müşterek bir metin hazırlayalım' dedi. AK Parti'nin metni ile ilgili kanaatlerinizi bildirecek misiniz? Müşterek bir metin çağrısına ne dersiniz" sorusunun yöneltilmesi üzerine de Kılıçdaroğlu, "Seçim bildirgesinin müşterek metin olması, benim politikada karşılaştığım ilk teklif oluyor. Acaba dünyada örneği var mı onu bilmiyorum. Kendisinin öyle anlaşılıyor ki siyaset deneyimi, uluslararası perspektif açısından da oldukça yetersiz" yanıtını verdi.

Her politik partinin dünyaya bakış açısı meydana geldiğini değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Biz sosyal demokrat bir partiyiz, AKP gibi bakmıyoruz. Biz ezilenlerin, fakir fukaranın, garip gurebanın partisiyiz. Biz yoksulluğu silmek isteyen bir partiyiz, onlar yoksulluğu idare etmek istiyorlar. Yoksulları siyasal esir, tutsak olarak kendi arka bahçelerinde tutmak istiyorlar. Nasıl müşterek bir metin hazırlanabilir? Ama, Avrupa Parlamentosu'nun nihai aldığı karar dolayısıyla müşterek bir metin hazırlayabiliriz. Bu müşterek metni imzalayabiliriz. Bu konuda görüşlerimiz müşterek. Dolayısıyla rastgele bir mesele bu meydanda yok. Onun dışındaki alanlarda var."

Sinema sanatçısı Şener Şen'in, CHP'nin sosyal medyadaki bir reklamında, "Vecihi" karakterinin kullanılmasına ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine ise Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu sosyal medyada meydana gelen bir çalışma, benim bir bilgim yok" dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim