• BIST 93.043
  • Altın 194,342
  • Dolar 4,7269
  • Euro 5,4871
  • İstanbul 27 °C
  • İzmir 28 °C
  • Ankara 25 °C
  • Muğla 22 °C

Erdoğan'dan 'soykırım' kararına sert eleştiri

Erdoğan'dan 'soykırım' kararına sert eleştiri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seka Park'taki Kocaeli Bilim Merkezi'nin önündeki meydanda, Kocaeli Bilim Merkezi ile yapımı tamamlanan kuruluş ve projelerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmaya, açılışı yapılacak yatırımların Kocaeli'ye hayırlı o

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seka Park'taki Kocaeli Bilim Merkezi'nin önündeki meydanda, Kocaeli Bilim Merkezi ile yapımı tamamlanan kuruluş ve projelerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmaya, açılışı yapılacak yatırımların Kocaeli'ye hayırlı olmasını dileyerek başladı.

Geçen hafta Avrupa Birliği parlamentosunda, Ermeni tehcirinin 100. yılını bahane ederek, yine ve henüz kuvvetli şekilde Türkiye'ye saldırılmaya ve milleti karalamaya başladıklarını dile getiren Erdoğan, Papa Francis'in de böyle bir ithamda yer aldığını ve buna derhal cevabını verdiklerini belirtti.

Şimdi inşa edilen yanlışlığın düzeltilmeye çalışıldığını aktaran Erdoğan, "Daha Papa yaptığı yanlışı düzeltmeden, bu kez Avrupa Parlamentosu benzer hezeyanı sergiledi. Avrupa ülkelerinin bir kısmında da benzer hezeyanlara önceden beri şahit oluyoruz. Avrupa Birliği parlamentosu, böyle bir karar alsa ne yazar almasa ne yazar" diye konuştu. Erdoğan, Kazakistan'a giderken "Bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar" dediğini de hatırlattı.

Tüm dünyaya, bilhassa de Ermenilere seslenmek istediğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu mevzuyu tarihi temelinden tamamiyle kopartarak siyasallaştırmak en çok Ermenilere zarar verir. Biz bu hükümleri alanların, bu istikamette beyanlarda bulunanların asıl emellerinin Ermenilerin hakkını, hukukunu savunmak olmadığını gayet iyi biliyoruz. Yahu Ermenilerle yakından uzaktan alakası olmayanların bu izah haddine mi? Nereden çıkıyor bu iş. Şu anda benim ülkemde, 40 bini yaklaşık resmi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak Ermeni var. Bir de Ermenistan'dan kaçarak ülkemde konuk ettiğimiz Ermeniler var. Biz onlara zulmettik mi? Biz onlara ev sahipliğini inşa ediyor muyuz? Ya siz bunları görmüyor musunuz be vicdansızlar, nasıl oluyor da bu açıklamaları yapıyorsunuz? Nasıl oluyor da bunu yapıyorsunuz?"

Türkiye'deki Ermeni vatandaşlara en geniş manada daimi bağlantı halinde bulunduklarını da vurgulayan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Nasıl oluyor da siz kalkıp böyle bir adımı atıyorsunuz? Tamamiyle siyasi amaçlarla, tamamiyle Türkiye'ye yönelik hasmane bir yaklaşımla yürütülen bu kampanyadan hiçbir şey çıkmaz. Yel, kayadan ne götürebilir ki? Ama bu işten Ermeniler çok zararlı çıkar. Bu milletin Anadolu coğrafyasında yüzlerce yıl en meselesiz şekilde yaşadığı toplum, Ermeni toplumu olmuştur. Ermeniler ne zaman ki bugün sözde soykırım iddialarıyla kendilerini öne sürenlerin oyununa gelmiştir, tahrikine kapılmıştır, işte o zaman aradaki dostluk bozulmuştur."

"Bizimle ve kardeşlerimizle sorunu olan Ermeni diasporasıdır"

"Bizimle ve kardeşlerimizle sorunu olan Ermeni diasporasıdır, Ermenistan Devleti'dir" diyen Erdoğan, Türkiye olarak defaatle Ermenistan'a el uzattıklarını, iyi niyetlerini ortaya koyduklarını ancak Ermenistan, diasporanın ve diğer ülkelerin güdümünden çıkıp kendi siyasetini izleyemediği için netice alamadıklarını söyledi.

Ermenistan'a kapılarının hala açık olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ'ın işgali ile ilgili olumlu adımlar atmaları halinde, kendileriyle her türlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileriyle, Ermenistan yöneticileriyle görüşmeye, konuşmaya daima hazırız. Ama önce Karabağ sorunu hallolacak. Burada Amerika üzerine düşen görevi hala yapmadı. Rusya üzerine düşen görevi hala yapmadı. Fransa üzerine düşen görevi hala yapmadı. Minsk üçlüsü, uluslararası kurumlar, Azerbaycan'ı haklı gösterdiği halde onlar Azerbaycan'ın hukukunu korumadılar. Soykırım meselesini, siyasetin değil tarihçilerin tartışma konusu haline getirdiğimizde, zaten konu büyük ölçüde çözüm yoluna girmiş olacaktır. Bu yaklaşım, Azerbaycanlı kardeşlerimizin de kanayan yarası. Karabağ meselesinin de çözüm yolunu kendiliğinden açacaktır. Bizim duruşumuz bu kadar net, bu kadar açık ama karşımızda çok farklı hesaplarla, çok farklı niyetlerle hareket eden bir kesim var."

"Elinizdeki belgeleri getirin ortak bir komisyon kuralım"

Ermenilerin bu meselede adeta Türkiye karşıtı cephenin bir piyonu durumuna düşürülmüş durumda olduğunu belirten Erdoğan, bu çağrılarıyla aslında Ermenilere de kendi iradelerine sahip çıkma imkanı verdiklerini vurguladı.

Erdoğan, Türkiye'nin vefalı bir ülke olduğunu, dostlarına yardımcı olma ve fayda sağlama ile ilgili Türkiye ile kıyaslanabilecek pek az ülke yer aldığını anlattı.

Bir kez henüz Ermenilere bu fırsatı değerlendirme çağrısı yaptığına dikkati çeken Erdoğan, "Gelin nafile çabaları bir tarafa bırakın. Şayet niyetiniz üzüm yemekse Avrupa Birliği Parlamentosu diyor ki 'arşivlerinizi açın'. Bizim arşivler açık. Biz 10 yıldır, 15 yıldır bunu söylüyoruz. Ermenistan'ın arşivi varsa açsın. Başka ülkelerin varsa açsın. Bizimki zaten açık. Ama bunlar Türkiye'yi takip etmiyorlar ki. Elinizdeki belgeleri, dokümanları getirin ortak bir komisyon kuralım. Otursunlar mevzuyu tüm yönleriyle araştırsınlar, değerlendirsinler. Objektif olarak adil bir hafızaya ulaşsınlar, biz de yolumuza devam edelim" şeklinde konuştu.

"Bu patinaj uzun sürmez"

Türkiye'nin 12 yılda her meydanda olduğu gibi ekonomide de çok büyük bir atılım gerçekleştirdiğinin vurgulayan Erdoğan, AK Parti iktidara geldiğinde 230 milyar dolar olan gayrı safi milli hasılanın şu anda 840 milyar dolara yükseldiğini anımsattı.

Erdoğan, "Bu aralar kur sebebiyle zannediyorum 800 milyara kadar düştü. Ekonomideki şu andaki bu geçici kriz Allah'ın izniyle aşılacaktır. Analiz şirketleri hedefleri farklı bir şekilde ortaya koyuyorsa da Türkiye sıçramasına devam edecektir" diye konuştu.

Ekonomide, son zamanda bir patinaj görüntüsü yaşandığına tanık olduklarını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"2008 küresel finans krizi Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyayı kasıp kavururken hatırlayın, o zaman bir şey söylemiştim, 'Bu kriz Türkiye'yi teğet geçecek' demiştim. Birileri benim bu sözüme karşı çıktı. Bu sözümü istihzayla karşıladı. Peki ne oldu? Gereken tedbirleri aldık, bunları kararlılıkla uyguladık, güven ve istikrar ortamını güçlendirdik, Türkiye'nin rayından çıkmasına izin vermedik. Böylece, 2009'da yaşanan kısmı bir daralma dışında, Türkiye, büyümesini gelişmesini, kalkınmasını sürdürdü. Bugün de diyorum ki bu patinaj uzun sürmez. Hükümetimiz ekonominin, günün ihtiyaçlarına uygun şekilde yeni bir anlayışla, yeni yaklaşımla güçlendirilmesi ile ilgili yoğun bir çalışma içerisinde. Bu kapsamda inşa edilen hazırlıklar peyder pey hayata geçiriliyor. Küresel düzeydeki ekonomik çalkantıların da bir dengeye oturmasıyla Türkiye 2023 ekonomik hedeflerine odaklanacak ve henüz kuvvetli şekilde yoluna devam edecektir. "
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim