• BIST 95.371
  • Altın 192,185
  • Dolar 4,7065
  • Euro 5,4788
  • İstanbul 25 °C
  • İzmir 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • Muğla 25 °C

Davutoğlu yeni yargı reformunu açıkladı

Davutoğlu yeni yargı reformunu açıkladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Yeni Yargı Reformu Taktiği Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Yeni Yargı Reformu Taktiği Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Davutoğlu, yaptığı konuşmada yargıda yapılacak değişiklikleri ve yargıda yeni dönemi anlattı. Buna göre, yargıda çok başlılık sona erecek, şiddet mağdurlarına tazminat ödenecek, avukatlık yasayi ise baştan sona yenilenecek.

Davutoğlu'nun izahlarından satır başları şöyle:

"Yeni yargı reformunu hayata geçirdik. Yeni Türkiye'yi inşa etmenin en önemli temellerinden biri de yargı reformu. Önümüzdeki 5 senede henüz da ileri gideceğiz.

Pakette 5 hedefi gözetiyoruz 22 önemli unsur yer alıyor.

1. Hedef yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlendirilmesi.

2. Hedef hesap verilebilirliğin artırılması,

3'üncüsü yargının henüz hızlı çalışmasının tedarik edilmesi.

İnsan odaklı ve özgürlükleri savunan bir yapı. Yargıda çok başlılığı gidereceğiz, kamuoyuyla istişare sağlanacak. Mahkeme ve savcılıklar senelik faaliyet raporu hazırlayacak ve yayınlayacak. İlk kez kamuoyu tarafından denetlenecek.


'Yüksek mahkeme hükümlerini halka açacağız'

Yüksek mahkeme hükümlerini halka açacağız. Seçim ertesi büyük bir çalışma başlıyor. Yargıya güvende nihai yıllarda bir azalma olmuştu. Yargıya güven yüzde 100 olmalı ki halkımız kendini güvende hissedebilsin. Yargı üzerinden ülkeyi kontrol etmek isteyenler oldu. Paralel yapı gibi. Darbe sonraları da böyle şeyler oldu. Adliyelerde basın büroları kurulacak.

'Yargı tekrar itibar kazanmak zorunda'

Yargıda kolektif karar yoktur, her bir hakim vicdanıyla karar verir. Yargıya tekrar itibar kazandırmak zorundayız.

Adli yardım uygulamasını genişleteceğiz. Maddi vaziyeti iyi olmayan vatandaşlar için adli yardımın yanında, hukuksal himaye sistemini de getireceğiz. Mağdurların devlet koruması altında sağlık giderleri karşılanacak.

Şiddet gören kadına istihdam imkanı

Mağdur haklarını güçlendiriyoruz. Mağdur edilmiş vatandaş grubu varsa onların hakkını korumak. Yeni yaklaşımımız mağdur odaklı yaklaşım olacak. Seçimlerden sonra ilk devreye sokacağımız yasalardan biri.

Dün yeni Türkiye sözleşmesini açıklama ederken, anayasada zemin olacak çağrıda bulunmuştuk. Yapacağımız açıklamalarımız oradaki sözleşmenin altını dolduracak yaklaşımlar.

Bu kanun ile mağdur hakları güçlendirilecek. Etkin bir takip sistemi kurulacak. Emelimiz daha önceki hükümlülere sağladığımız kamuda istihdam gibi bir takım olanakların mağdurlara sağlanması. Mağdurlar, şiddete uğrayan kadınlardan çocuklara, bunların kamuda rehabilite edilmesi gerekiyorsa istihdam edilmesine dönük.

Ağır şiddete maruz kalan kişiye devlet tazminat ödeyecek

Ağır şiddet nedeniyle sağlığını kaybedenlerin sağlık hizmetlerini devlet karşılayacak. Psikolojik travma yaşamış, mağdur ise devlet koruması altında sağlık hizmetleri karşılanacak. Devrim mahiyetinde bir adımdır. Ağır şiddet suçuna maruz kalmış kişiye devlet tazminat ödeyecek. Bu ücreti de şiddet yapandan tanzim edeceğiz.

Avukatlık yasayi ve noterlik sistemi baştan sona değişiyor

Avukatlık kanununu baştan sona yenileyeceğiz. Noterlik sistemini değiştireceğiz. Bir Takım çekişmesiz işleri Noter'e vereceğiz. Bu da yargının iş yükünü hafifletecek. Bilirkişi müessesinde büyük bir reform yapacağız. Yine kurumsal bir yapıya gideceğiz.

Yeni adalet saraylarını inşa etmeye devam edeceğiz. Adalet veri bankası kuruyoruz. Yargıda e-adalet hizmetlerini henüz etkin hale getiriyoruz. İstinat mahkemelerini hayata geçiriyoruz. Uzaktan ifade almayı henüz kolay hale getireceğiz. Adliyelerde yurttaşlarımızın işlerini kolaylaştırıyoruz.

'Bu yargı sistemi için bir devrim'

Hakim ve savcı açığını kapatacağız. Yurttaşların davaları henüz kısa sürede sonuçlanacak. Her bir dava için ideal süreler belirleyeceğiz ve makul bir sürede sona ermesi için takipte olacağız. Bu yargı sistemi için bir devrim.

'Yeni adalet sarayları inşa edilecek'

Bilirkişi müessesinde reforma gidiyoruz. Bilir ve kişi yan yana iki güzel tabirin ötesinde bugün maalesef istismarlara, kamuoyunda güven problemlerine yol açan bir nitelikte. Yeni bir kurumsal yapılanmaya gideceğiz. Denetim sistemi kuracağız. Yeni adalet sarayları inşa etmeye devam edeceğiz. Aydınlık salonlarda yapıldığı zaman bir ışıktır adalet. Daha Önceki adalet saraylarında koridorlar karanlık, insanlar telaş halinde, daha önceki karakollar gibi. Şimdi adalet saraylarımız aydınlık ferah, insanlar baktığında adalet için geldik kanaatini yaygınlaştıracak yapacağız. İl merkezleri olmak üzere, büyük ilçelerde, yeni bir kampanyayla adalet saraylarını güçlendireceğiz.

Veri bankası ve e-adalet sistemş

Adalet veri bankası kuruyoruz. Adalet istatistiklerine ilişkin kapasitenin geliştirilmesi önceliklerimiz arasında. E-adalet sistemini henüz yaygın haline getiriyoruz. İşlem itibariyle, yoksa adalet 'e' değil vicdandır. Adalet entegre bir şekilde e adalet sistemiyle birbirine irtibatlandırılıp, vatandaş hakim savcı girdiğinde, işlemlerin çoğu halledilebiliyor. 2002'den bu yana daktilo sesi duyulmuyor, mübaşir sesleri de duyulmuyor. UYAP kapsamında kullanılan sesli görüntülü sistem henüz da genişletilecek. Geniş kapsam iletişim ağı kurulacak. Bir hasta yatağında ifadeye çağırılıyor, bir mahkum oradan devredilmesi bile bir sürü güvenlik problemi. 12 Eylül davasında da görüldüğü gibi, mahkemeye gitmesi zor olan kişiler bu sistem ile duruşmalara katılabilecek.

Skype şeyleri aştı, bu uygulama ile henüz da yaygınlaştırılarak, insanların yer aldıkları yerden adalete. Uzaktan ifade alma, bir bilgiye ulaşma, devlet kurumları arasındaki bilgi alışverişi henüz kullanışlı hale gelecek. İstinaf mahkemelerini hayata geçiyoruz. Yüksek mahkemedeki iş yükünü azaltacağız.

'Haczi yasakladık'

İcra iflas sistemini yine yapılandırıyoruz. Borçlu ile alacaklı arasındaki denge gözetilmiş burada borçlu ve alacaklar ile ilgili, getirdiğimiz yeni düzenlemelerle de ailelerin mağdur edilmemesi için lüzumlu eşyaların haczini yasakladık. Haczedilen malların gerçek değerinin altında satılmaması için ihalelere elektronik teklif imkanı getirdik. O mallar, ayarlanmış satışlarla el değiştiremeyecek. İcra dairelerinin teşkilat yapısı yine düzenlenecek.

Adliyede yurttaşlarımızın işlerini kolaylaştırıyoruz. Danışma masaları kurarak kolaylaştıracağız. Hakim ve savcı açığını kapatacağız. Hakim ve savcı sayısının artırılması davaların henüz kolay sürede sona ermesini sağlayacağız.

Dava süreleri kısalıyor

İdeal yargılama sürelerini belirliyoruz. Hepimizin hayatta karşı karşıya kalabileceğimiz durum. Beni en fazla heyecanlandıranlardan bir madde bu oldu. Geç gelen adalet adalet değildir. Her bir dava için, dava türü için bir ideal yargılama süresi belirleyeceğiz. Sürekli ertelenen davalar, üç yıl beş yıl. Zaman aşımının önüne geçmesi için makul sürede sonuçlanması için ortalama görülme süreleri belirlenecek. Bu yargı sistemi için bir devrim."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim