• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • İzmir 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Muğla 21 °C

Davutoğlu açıkladı: Milli Uzay Ajansı geliyor

Davutoğlu açıkladı: Milli Uzay Ajansı geliyor
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, her meydanda millileşme adımları atılacağını belirterek, "Seçimden sonra çıkaracağımız ilk yasalardan birisi de Ulusal Uzay Ajansı'nın kurulmasıdır.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, her meydanda millileşme adımları atılacağını belirterek, "Seçimden sonra çıkaracağımız ilk yasalardan birisi de Ulusal Uzay Ajansı'nın kurulmasıdır. Yalnizca semalarımızda değil, artık uzayda da rekabet eden bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne herkes tanık olacak" dedi.

Partisinin İstanbul milletvekili adaylarının tanıtıldığı Haliç Kurultay Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Davutoğlu, insan onurunun "temiz çevre" demek meydana geldiğini, 90'lı yıllarda İstanbul'da yaşayanların sokaklarda burnunu tutarak yürüdüğünü söyledi.

Davutoğlu, şimdi ise havası temiz bir İstanbul'a sahip olduklarını belirterek, "İşte insan onuruna saygı bu. İnsan onuruna saygı ideolojik nutuk atmak değildir. Hamasi sözler sarf etmek değildir. Hiçbir zaman iktidar olamayacaklarını bildikleri için şimdiden asla gerçekleştiremeyecekleri vaatlerde bulunmak değildir. Getirsinler ve bizim karşımıza İstanbul'la alakalı yeni projelerle çıksınlar" diye konuştu.


"İstanbul'u en müreffeh il yapacağız"

Başbakan Davutoğlu, İstanbul'un AK Parti döneminde ilkleri yaşadığına vurgu inşa ederek, üçüncü hava meydanı projesinden bahsetti. Proje nihayetinde 150 milyonluk bir hava meydanı kapasitesine ulaşılacağını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"İstanbul, dünyada büyük havalimanına sahip meydana gelen il olacak. Hayallerinin yetişmesi olası olmayan üç katlı tünel. Şimdi Kılıçdaroğlu ne verebilir İstanbul'a? İstanbul'a Marmaray'ı yapmış meydana gelen, Avrasya Tüneli'ni yapmakta meydana gelen, üçüncü köprüyü yapmakta meydana gelen bir AK Parti karşısında Kılıçdaroğlu ne söyleyebilir? Bir şey söyleyemeyeceği için yalnizca ve yalnizca alkışlar. Başka hiçbir şey yapamaz. Kuzey Marmara Otobanı, bütün irtibat yöntemleriyle 3 katlı tünel birleştiğinde belki de dünyada en orijinal eriştirme ağlarından birine İstanbul sahip olacak. Biz, burada tarihin önünde söz veriyoruz. İstanbul'un kadim kültürünü yansıtan her bir taşını koruyacağız. Bütün vakıf yapıtlarını elden geçirdik. Camilerimizi, türbelerimizi, güzel mekanlarımızı, külliyelerimizi, kütüphanelerimizi, bu tarihi dokuyu korumak bize en büyük emanettir. Bir taraftan da İstanbul'u, yükselen güç meydana gelen Türkiye'nin küresel dünyaya açık en müreffeh şehri yapmaya kararlıyız. Kanalistanbul, 3 katlı tünel, Marmaray, Avrasya Tüneli, üçüncü köprü, dünyanın en büyük hava meydanı, batıya, doğuya ve İzmir'e doğru uzanan otoyollar, işte İstanbul'un geleceği bu vizyonda."

Davutoğlu, İstanbul'un her bir taşının AK Parti kadrolarına, İstanbul'un her projesinin de milletvekili adaylarına emanet meydana geldiğini söyledi.

İstanbul'da toplu taşımanın geçmişte insan onuruna yakışmayan şekilde yapıldığını dile getiren Davutoğlu, "Yeni Türkiye" vizyonunda insan hayatının her alanında insan onurunu gözeteceklerini kaydetti.

"Milli Uzay Ajansı kurulacak"

Başta İstanbul olmak üzere bütün Türkiye'yi yeni bir vizyonla inşa ettiklerini anlatan Davutoğlu, "İlan ettiğimiz beyannamenin diğer bir yönü de millileşme, yerlileşmedir. Önemli bir kavram olarak zikrediyorum. Önümüzdeki dönemde beyannamemizde yer alan bir takım projeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. İlk ulusal muharip uçak inşallah 2023'te Türkiye'nin semalarında uçacak. Son Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde projeyi onayladık, tasarım aşamasına geçiyoruz. 2023'te Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin semalarında, bütün dost ülkelerin semalarında bizim ulusal muharip uçağımız uçacak. Yeniden 2019'da bunun bir ön aşaması olarak, ulusal eğitim uçağımız Hürkuş uçmaya başlayacak. İlk defa ulusal bölgesel yolcu uçağını en geç 2022-2023'e kadar inşa etmiş olacağız. Yani yüzde yüz Türk yapımı" diye konuştu.

Davutoğlu, başta savunma sanayi olmak üzere birçok meydanda yenilikler yapılacağını tekrarlayarak, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın üzerinde çok durduğu ulusal ve yerli otomobil, en kısa sürede yapılacak. Bunun için de gereken her türlü teşvik ve destek verilecek. Ülkelerin bağımsızlığının teminatı, haberleşmedeki bağımsızlığıdır. İlk ulusal haberleşme uydusunu inşallah önümüzdeki dönemde devreye sokacağız. Daha önce başka ülkelerden teknolojik destekle inşa edilen çalışmaların ötesine geçerek, ilk ulusal haberleşme uydusunu devreye sokacağız. İlk defa burada açıklıyorum; Bakanlar Kurulu'nda çalışmalarını tamamladık, Meclis'e de sevk aşamasında, yasama dönemi bitti. Seçimden sonra çıkaracağımız ilk yasalardan birisi de Ulusal Uzay Ajansı'nın kurulmasıdır. Yalnizca semalarımızda değil, artık uzayda da rekabet eden bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne herkes tanık olacak."

"Namerde değil merte de muhtaç olmayacağız"

Altay tank projesini de 2018'de tamamlamayı hedeflediklerini anlatan Davutoğlu, ulusal piyade tüfeği ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.


Davutoğlu, AK Parti'den önce bunu kimsenin düşünmediğine vurgu inşa ederek, MİLGEM projesinin kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

"Stratejik Derinlik" adlı kitabında savunma sanayiyle alakalı bölümleri yazarken ağladığını dile getiren Davutoğlu, o dönemde Türkiye'nin hibe edilen tankların modernizasyonu için İsrail'e muhtaç meydana geldiğini hatırlattı. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tarih ve millet önünde söz veriyoruz. Bir daha kendi tankımızı, uçağımızı ve gemimizi inşa etmek için hiçbir namerde değil merte dahi muhtaç olmayacağız. Proje soranlara söylüyorum, işte bunların hepsi, dikkatlice okuduklarında seçim beyannamemizde var. Biz, ulusal olmayı yerli olmak olarak görüyoruz. Biz, ulusal onuru bu aziz milleti namerde muhtaç olmamakta görüyoruz. Buradan Bahçeli'ye sesleniyorum. Ulusal olmak, milliyetçilikten bahsetmekle olmaz. Ulusal olmak senin döneminde IMF kapılarında birkaç milyon dolar borç dilenmekle olmaz. Ulusal olmak yeniden sizin döneminizde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için Amerikan Kurultayı'nden izin beklemekle olmaz. Ulusal olmak, ulusal savunma sanayiyle, üzerinde al bayrak taşıyan her uçağın, geminin, sancağında Kur'an-ı Kerim bulunan her geminin bu ülkenin insanı tarafından üretilmesiyle olur."

Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karar

Davutoğlu, Osmanlı'nın ve Selçuklu'nun değerlerini bugüne getireceklerini belirterek, kendisine tezahüratta bulunan salondakilere Konya ve İstanbul'un yaşamındaki öneminden bahsetti.

Geçmişten gelen değerleri geleceğe taşıdıklarını aktaran Davutoğlu, "Birileri Osmanlı'dan nefret edebilir, birileri bugün olduğu gibi Avrupa Parlamentosu ya da Papa ya da onun gibi düşünen bir takım çarpık zihniyetler, bu millete hakaret etme yoluna gidebilir. Bir Gün Önce Avrupa Parlamentosu Başkanı'na söyledim. Bu İstanbul, bu aziz il, tarih boyunca her sığınana kapılarını açmıştır. Endülüs'te Müslümanlar ve Yahudiler kılıçtan geçirilirken ve tek bir Müslüman Endülüs'te bırakılmazken, Müslümanları Kuzey Afrika'ya taşıyan da oradan gelen Yahudileri İstanbul'da en iyi şartlarda asırlarca ağırlayan da Osmanlı kültürü ve zenginliğidir. Aslında aynı şekilde Polonya'da baskıdan kaçan Polonyalılar, Macaristan'dan kaçan Macarlar, birinci ve ikinci dünya savaşında sığınmak isteyenler, bu aziz milletin koynuna geldi. Bu aziz milletin şemsiyesi altında İstanbul'a sığındı. İstanbul, insanlığın sığınağı ve hamisidir. Nasıl İstanbul bizim hocamızsa, Türkiye'yi ve bu milleti tanımadan o Avrupa Parlamentosu'nda karar alan parlamenterler var ya, onların hepsini topluca ya da küçük gruplar halinde İstanbul sokaklarına getirip, o aziz İstanbul'dan ders almalarını temin etmek lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıkta millileşme

Davutoğlu, savunma sanayinde millileşmenin kendi dönemlerinde meydana geldiğini anlatarak, başka hedefleri de bulunduğunu dile getirdi. Sağlıklı vatandaşların ve sağlıklı nesillerin ulusal aşıyla korunacağını aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığı'na brifing için gittiğimde orada sunulan projeler arasında önce 'Biz neden ulusal aşı üretmiyoruz?' diye sordum. Daha önce Reisicumhurumuz da sormuş. Hemen devreye soktuk. Buradan bunu da ilan ediyorum; yalnizca savunma sanayinde değil sağlık alanında da geleceğimizin teminatı meydana gelen nesilleri ulusal aşıyla aşılayacağız. Ulusal ilaçlarla hastanelerimizde tedavi göreceğiz. Teknolojinin en gelişmiş imkanlarını kullanıp, ulusal plazmayı üreteceğiz. Tarımda, bilişim sisteminde gerçekleştirdiğimiz projeler, dünyada ilk kez uygulanan projelerdir. Açılışını bizzat yaptım. Şu anda Tarım Bakanlığımızdaki merkezi sistemden Türkiye'nin her yerindeki arazilerdeki tarım durumu, don ihtimali ya da muhtemel hasat durumu ölçülebiliyor. Tek tek parsel parsel bütün tarım arazilerini Ankara'dan gözleyebiliyoruz."

Tarımda da Türk tohumlarının korunmasını amaçladıklarını altını çizen Davutoğlu, tohum bankası ve araştırma laboratuvarlarını kurduklarını söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin organik olmayan tarıma muhtaç olmayacağını kaydederek, bu çerçevede ulusal botanik bahçesinin kurulduğunu ifade etti.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim