• BIST 95.371
  • Altın 192,185
  • Dolar 4,7065
  • Euro 5,4788
  • İstanbul 25 °C
  • İzmir 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • Muğla 25 °C

Akdoğan HDP'yi eleştirdi

Akdoğan HDP'yi eleştirdi
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kanal 7'de yayınlanan "İskele Sancak" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Seçimlerle alakalı sokakta nasıl bir atmosfer olduğunun sorulması üzerine Akdoğan, seçimden seçime sokağa inmediklerini, daima sokakta

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kanal 7'de yayınlanan "İskele Sancak" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Seçimlerle alakalı sokakta nasıl bir atmosfer olduğunun sorulması üzerine Akdoğan, seçimden seçime sokağa inmediklerini, daima sokakta bulunduklarını söyledi. Esnaf ziyaretlerinde çok ciddi bir coşku gördüğünü belirten Akdoğan, medyadaki gündem polemikleriyle vatandaşın gündeminin aynı olmadığını dile getirdi.

'Bu bu arada bir davettir, çağrıdır'

Kendilerinin 2023 vizyon belgesini açıkladıklarını anımsadan Akdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim ana eksenimiz bu. Bunun üzerine elbette bir seçim beyannamesi, birtakım projeler var. Lakin bu vizyon belgesinin üzerine Sayın Başbakanımız bir de toplumsal kontrat açıkladı. Bunu çok önemsiyorum. Bu toplumsal kontrat, yeni Türkiye'nin apsisleri, parametreleri nelerdir? Temel kavramlara nasıl bakıyoruz... İnsan odaklı bir yaklaşım. 2023 vizyon belgesinde de seçim beyannamesinde de önerilen toplumsal sözleşmelerin insan odaklı, insanlık onurunu yüceltmeye dönük perspektif var. Bu aslında bir çağrı ve bir çağrı. Yeni Türkiye'yi bu kıymetler üzerinde inşa etmemiz lazım. Gelin hep beraber bunu yapalım.

'Seçimi, hayati bir seçim olarak görüyorum'

Akdoğan, "Sayın Erdoğansız bir seçim kampanyasını AK Parti açısından alanda nasıl tesiri olacağını öngörüyorsunuz. Bir de alanda büyük proje arayışı var, bu kampanyayı alanda sürdürmek nasıl olası olacak?" sorusu üzerine, "AK Parti, iktidarı döneminde çok önemli mesafeler katetti ve Türkiye'yi dönüştürdü. Lakin bu dönüşüm henüz sonuçlanmadı" ifadesini kullandı.

"AK Parti'nin bugüne kadarki başarısı, bir arazi temizliğiydi" diyen Akdoğan, buradaki en büyük projenin yeni Türkiye meydana geldiğini altını çizdi. Akdoğan, bunun altında yeni anayasanın bile alt başlık meydana geldiğini dile getirdi.

Akdoğan, bu seçimin aslında bir yazgı seçimi gibi görülmesi gerektiğini bildirerek, "Çünkü sistemin demokratikleşmesine verilen çevreler, odaklar, yaklaşımlar... Bunlar bunu kendileri açısından hayat memat meselesi gibi görürler. 'Bu seçimi de AK Parti kazanırsa tamamen bu vesayet sistemi son bulacak' diye bakıyorlar. Yani derin devlet, paralel devlet yapılanmaları işte KCK'sı...AK Parti'nin bu seçimleri kazanması, bu vesayet odaklarının temizlenmesi açısından ehemmiyetlidir, bunlar olmadan o yeni Türkiye'yi inşa edemeyiz. AK Parti'nin bu seçimden güçlü çıkması lazım. Bu seçimi ben, çok hayati bir seçim olarak görüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

'İlkesiz siyaset örneği'

"Muhalefet de şimdiden koalisyon hesapları inşa etmeye başladı. Bugün Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklaması vardı. MHP ve HDP ile de koalisyon hükümeti kurabileceklerini ilan etti. Siz böyle bir tabloyu olası görüyor musunuz?" sorusuna Akdoğan, "Ben olası görmüyorum, bu da ilkesiz siyaset örneğidir. MHP ile HDP biraraya gelebilir mi? Negatif siyasetle, AK Parti karşıtlığıyla tutum olarak ara ara benzer tutumlar sergileyebilirler. Lakin kitleler bunu taşıyamaz, kaldıramaz" şeklinde cevap verdi.

Akdoğan, "Bugün diyelim ki, HDP'yi parlatmaya çalışan birtakım çevreler var. Bu çevrelerin yaklaşımlarına bakın. Yani HDP'nin varlığına tahammül edemeyen, çoktan kapatılması gerektiğini düşünen ve çok ağır kimi eleştiriler getiren ulusalcılardan tutun da başka kimi çevrelere kadar. Bunların düşüncelerini HDP kitlesi ne kadar içine sindirilebilir veya HDP'nin kimi aşırılıkları, siyasi zihniyetini oradaki insanlar ne kadar içine sindirebilir. Bunlar iki ayrı dünyadır. Bu yüzden ben, böyle bir şeyi facia gibi görürüm, böyle bir ihtimali de görmüyorum. AK Parti'nin çok rahat bir şekilde iktidarını koruyacağını düşünüyorum. Bu bir siyasi faciadır, intihar gibi bir şeydir. Lakin bunları konuşsunlar, gerçek yüzlerini ortaya koysunlar, tabanları da nasıl bir noktada ne tür işbirliklerine açık olduklarını da görsün" diye konuştu.

Türkiye'nin bir koalisyon hükümetini taşıyıp taşıyamayacağının sorulması üzerine Akdoğan, "Taşıyamaz, biz yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Türkiye tam şaha kalkacak, yeni Türkiye ve anayasayı konuşuyoruz. Bunlar 'eski Türkiye'ye dönmek' demektir, çok gerilere gitmek demektir. Türkiye'yi 50 yıl geriye götürür. Bu açıdan vatandaşın bunu çok iyi idrak edeceğini düşünüyorum" dedi.

Akdoğan, AK Parti'nin barajı aşıp, aşamayacağı durumuna göre, nasıl bir siyasal çözümleme yapıldığı sorusu üzerine, "Asıl meydana gelen Türkiye'dir, Türkiye'nin menfaatleri var, ona göre hareket etmemiz gerekir. Burada son bir ellerinde 'acaba HDP barajı geçerse bu oyun bozulur mu? Yani AK Partinin iktidarını bozabilir miyiz?' Şimdi HDP'ye sarılmış durumdalar, buna bel bağlayarak bir yere varmaya çalışıyorlar. Bu statükoyu bu niyetle, bu kumaşla hareket ettiği sürece hep başarısız olacak. Bunu ben söylüyorum akıllanmıyorlar. Şimdi farklı bir aktörle bunu tekrar zorluyorlar, bu HDP'ye de çok büyük zarar verir. Onları şu anda bi şekilde kışkırtan, kullanmaya çalışan yapı, senin varlığına karşı ve geçmişten bu yana bu sorunu üreten zihniyet bunlar" ifadelerini kullandı.

'Çözüm Süreci de kendi bağlamında yürür'

"HDP'nin barajı geçemediği takdirde Çözüm Süreci için felaket olur" yorumlarının yapıldığı aktarılan Akdoğan, şöyle konuştu:

"Hiçbir şey olmaz, kıyamet de kopmaz. Burada demokrasiye inanan bir insan böyle bir yaklaşıma sahip olamaz. Kimin barajı geçip, geçmeyeceğine halk karar verir. Cumhuriyet ile yaşıt birçok parti barajın altında kaldı, kıyamet mi koptu? Barajın altında kalırsın, hiç de bir şey olmaz, bir dahaki seçimde de barajın üstüne çıkabilirsin. Sen demokrasiye inanıyorsan, bu siyasi rekabeti, kuralları kabul ettiysen bunu da içine sindireceksin. Kürtler'in temsili sadece HDP'de de değil, diğer partilerde de birçok Kürt var. Bu yüzden ben bunun bir sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Bu milletin takdiridir. Çözüm Süreci de kendi bağlamında yürür. Burada ana aktör, lokomotif AK Parti'dir. AK Parti denklemde olmadıktan sonra bunların hiçbiri olmaz.

'Barajı geçmezse şöyle olur, böyle olur.' Bu bir tehdit dilidir. Bu tehdit dilini de bırakmak lazım, buna saygı duyacaksın. Hem bir siyasi otorite hem bir silahlı otorite. Sen, demokrasiye inanıyorsan bir kere diğerinin devre dışı kalması lazım. Yani bir elinde silah olacak, silahlı bir örgüt terör örgütü olacak, bu arada sen barajı geçeceksin, Meclis'te belli bir sayıya ulaşacaksın, demokratik siyaset diyeceksin. Bu ikisi bir arada gitmez. Sen silahları gömersin, ondan sonra millet sana barajı da geçirtir, gerekirse henüz fazla temsil gücüne de sahip olursun, demokratik siyasette önün açılır. Artık demokrasi bir kapasiteye ulaştıysa, artık silahın tamamen devre dışı kalması lazım. Bu yönde güçlü bir daveti var mı HDP'nin? HDP, 'yedekte dursun' diyor. Bölgede ben silahtan medet umayım, silahtan güç devşireyim, bölgede hala bir şekilde silahlı unsurlar dolaşsın, millete baskı yapsın, batıda da farklı bir yüzle ben görüneyim. Bu bir kandırmacadır, bunun devre dışı kalması lazım."

Güven vurgusu

Akdoğan, HDP'nin barajı aşamadığı, Meclis dışında kaldığı zaman bölgede 6-8 Ekim olaylarına benzer olayların çıkacağı yönündeki iddiaların sorulması üzerine ise "Bu, tehdit dilidir. Bu dili kullanan bir adamdan, bu yaklaşımdan hayır gelir mi? Ben sana nasıl güveneceğim o zaman. Sen sürekli her olayda 'aman şunu yaparsan ben sokakları ayağa kaldırırım' dersen, 'kalkışma çıkaracağım' dersen ben sana nasıl güveneceğim? Sen barajı geçip de Meclis'te henüz fazla çoğunluğa ulaştığında aynı şeyleri yapmayacağının tehdit etmeyeceğinin bir garantisi var mı? Çünkü hem siyasi temsil gücün artmış hem de elinde silahlı bir şey var. Onda bir gerileme yok, bunda bir ilerleme var" diye konuştu.

'Ana hedef silahların gömülmesi'

Başbakan Yardımcısı Akdoğan'ın verdiği mesajlar şöyle:

"-Çözüm Sürecinin ana hedeflerinden biri PKK'nın silah bırakması ve silahların gömülmesi. Burada Kandil tarafından bir isteksizlik meydana geldiğini zaten biliyoruz. HDP ne kadar istekli bu da tartışmaya açık bir konu. Öcalan, Şubat'ın ilk haftası HDP heyetiyle görüşmede bu çağrıyı yaptı.

-Kongre toplanıp silah bırakılmasıyla alakalı açıklama yaptı. Yanlış hatırlamıyorsam 4 Şubat'tı ama bu 28 Şubat'ta ancak yapılabildi. Arada 24 gün var, normalde Ada'dan döner dönmez, hemen açıklama yapılırdı. Neden açıklama yapılamadı? Çünkü Kandil ayak diretti.

'Devlet gereğini yapacak'

-Batıda başka bir imaj oluşturmaya çalışırken Doğuda da hala bildiğin gerilim üzerinden bir şey inşa etmeye çalışıyorsun. Bu kabul edilebilir bir durum değildir, bunun için de devlet gerekeni yapacaktır.

- Sen teröristle buluşma, kucaklaşma şenliği yapacağına, halkla buluşma, kucaklaşma, bütünleşme programı yap. 'Ben burada bunlarla buluşurum, istediğimi yaparım ama asker buraya yaklaşmasın.' Bu kabul edilebilir bir şey değildir, buna müsamaha göstermeyiz ve bundan sonra da gösterilmeyecektir.

- Bunun adını ne koyarlarsa koysunlar. O silahlı adamları biz mi gönderdik oraya? AK Parti mi tutup da
gönderdi? Bunlar sizin adamlarınız. Siz, bunlarla bu etkinlikleri yapıyorsunuz, bunu normal göstermeye
çalışıyorsunuz"

- (Sırrı Süreyya Önder) Bizim bir hukukumuz var, aramız iyi, onunla muhabbet etmeyi de doğrusu seviyorum. Tabii siyasi rekabet başka bir şey. Sanat camiası, sinemacılık alanında önemli bir tecrübeye sahip, orayı da çok ihmal etti. Bundan sonra ona zaman ayırır mı seçimden sonra göreceğiz.

'Kumpas lafını ben söyledim'

-Kumpas lafını ben söyledim. Bu kamu vicdanının sesini ifade ettim. Yüzlerce kişi göz altına alındı, bir sürü kişinin ailesi yok edilmiş, kariyeri yok edilmiş, geleceği çalınmış. Düşünün yüzlerce kişi casus olmakla suçlanıyor. Bir deniz kuvvetlerini çökertiyorsunuz, yani bir ülkenin milli istihbarat teşkilatına operasyon yapıyorsunuz, milletin seçtiği hükümete operasyon yapıyorsunuz, milli ordusuna operasyon yapıyorsunuz ve bir sürü kişi uydurma delillerle içeriye atılıyor"

'Türkiye uçurumun eşiğinden döndü'

-(Paralel Yapı) Böyle bir yapıya Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu, kararlı duruşu olmasaydı, bunlar başarılı olurdu ve Türkiye bir vesayet rejimine dönerdi. Hiç kimse sesini çıkaramazdı, konuşamazdı, hiçbir parti gerçek iktidar olamazdı. Türkiye uçurumun eşiğinden dönmüştür.

- "Başbakanımız da yüzde 55 olarak hedefini açıkladı. AK Parti 45-50 bandında. Diğer partilerde de rastgele yükselme eğilimi yok. Anketlerin zaten yüzde 1-2 puan hata payı vardır. Milletvekili sayısı, il bazında inşa edilen çalışmaların dağılımı, Türkiye sonucunu vermez. "
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Geliyor | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 212 352 1370 | Faks : +90532 7937373 | Haber Yazılımı: CM Bilişim